XXIII tom Kroniki Koła Przyrodniczego-27.04.2016 r.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone od 1970 roku w 192 krajach.W tym dniu w Gminnym Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach odbyło się spotkanie z wieloletnim organizatorem spotkań z dziećmi Panem Henrykiem Widlarzem,który prowadzi lekcje przyrody z udziałem żywych pszczół.Aby poznać pszczoły trzeba wiedzieć czym są w królestwie owadów,z jakich osobników jest złożona pszczela rodzina i jaką spełniają one rolę dla ludzi i jakie zagrożenia niesiemy dla pszczół i dla siebie. Rodzina pszczela składa się z trzech rodzajów osobników:

1.Królowej matki,która jest w stanie dożyć pięciu lat.Na dobę w sezonie letnim może składać około 2 tysiące jaj zapłodnionych,z których wylęgają się pszczoły robotnice. 2.Z jaj niezapłodnionych wykluwają się trutnie.W różnym okresie wiosenno- letnim w rodzinie pszczelej uzależnionej od pogody i pożytku może się ich znajdować od kilku do około tysiąca sztuk. W okresie bezpożytkowym i zimowym trutni w rodzinie nie ma.

3.Pszczoły robotnice zapylają około 80% różnych roślin i drzew na Ziemi,wypacają wosk,budując z niego plastry.W komórkach tego plastra może być magazynowany nektar i pyłek.W tym plastrze matka znosi jaja.Pyłek przechodzi tu fermentację-jako gotowy produkt nosi nazwę pierzgi.Pszczoły przerabiają ją na mleczko pszczele,którym karmią wszystkie larwy,matkę pszczelą i część trutni.Pszczoły przynoszą do ula żywicę z pęków liści i drzew.Po odpowiedniej obróbce powstaje propolis.

Pszczoły są wskaźnikiem czystości środowiska i zdrowotności ludzi.My ludzie sami niszczymy swoje środowisko poprzez stosowanie środków ochrony roślin o nieodpowiednich porach dnia,poprzez stosowanie niektórych zapraw roślinnych na nasiona np: kukurydzy ,rzepaku w których wystepują neonikotynoidy,przez nadmierne wycinanie drzew i krzewów.Możemy wspomóc środowisko pszczoły i poprawić naszą zdrowotność przez stosowanie oprysków mniej szkodliwych na nasze organizmy i stosowanie ich w godzinach wieczornych,oraz prowadzenie nasadzenia drzew,krzewów i roślin miododajnych.

Wdzięczni Panu Henrykowi Członkowie Koła Przyrodniczego