W piątek, 28 września powitaliśmy w szkole niecodziennego gościa.

Odwiedziła nas absolwentka naszej placówki – Justyna Majerska. Obecnie studentka etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Justyna od kilku lat zajmuje się kolekcjonowaniem zabytkowych sprzętów oraz strojów z naszego rejonu. Poświęca dużo czasu na ratowanie kultury wilamowskiej od zapomnienia. Jest autorką kilku świetnych wystaw.

W czasie spotkania ciekawie i barwnie opowiadała o życiu dawnych mieszkańców Wilamowic. Szczególną uwagę poświęciła ubiorom naszych przodków. Dowiedzieliśmy się mnóstwa rzeczy o przeszłości. Ciekawostką stroju żeńskiego jest kilkanaście rodzajów spódnic, pięć rzędów korali z krzyżykiem oraz zakładanie przez mężatki siedem czepców naraz.

Wszyscy z radością powtarzaliśmy słowa w języku wilamowskim opisujące elementy ubioru. Mogliśmy również dotknąć oryginalnych tkanin. Kilku śmiałków zaprezentowało na sobie wilamowskie stroje.

Po spotkaniu Justyna zgodziła się na krótki wywiad, do którego link znajdziecie poniżej.

Opracowała Sylwia Strycharska

Zdjęcia Alina Kajta – Bożek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*