,,Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.”

( Święty Augustyn)

 

Nasza młodzież miała okazję otworzyć taką książkę i…

W dniach 11-17.12.2016. grupa dwudziestu jeden uczniów ze szkół gimnazjalnych naszej gminy wraz z opiekunami uczestniczyła w niecodziennym przedsięwzięciu, tj. wyjeździe do Kisujszallas na Węgrzech w ramach projektu Erasmus+.

Po przyjeździe uczniowie wypełnili ankiety dotyczące wymiany międzynarodowej. Już pierwszego dnia pobytu czekało na nich wiele atrakcji. Onieśmielenie nie trwało długo, ponieważ organizatorzy zadbali o familijną atmosferę. Wszyscy zostali ciepło przywitani przez burmistrza Kisujszallas, który przedstawił krótką prezentację o mieście.

Po przełamaniu pierwszych lodów młodzież została podzielona na międzynarodowe grupy ( Tik Tak, Home, Honey) i w takim składzie uczestniczyła we wszystkich warsztatach oraz wykładach.

Podczas pobytu uczniowie z Polski i z Węgier przedstawiali prezentacje dotyczące swoich miejscowości, szkół i kraju oraz założonych przedsiębiorstw. Wybrano także logo i piosenkę całego projektu metodą prezentacji, a następnie nastąpiło głosowanie.

Wyselekcjonowana część uczniów brała udział w symulowanych rozmowach o pracę, opartych o stworzone wcześniej CV i listy motywacyjne. Konwersacja prowadzona była w języku angielskim.

Przez trzy kolejne dni młodzież z obu krajów uczestniczyła w targach adwentowych zorganizowanych w centrum Kisujszallas. Tam sprzedawała ona wykonane własnoręcznie produkty.

Zabawa była przednia! Nie zabrakło dobrej muzyki, śpiewania kolęd i świątecznych piosenek.  Zwiększało to zainteresowanie przechodniów wystawianymi towarami.

Wszyscy uczestnicy projektu wysłuchali także wykładu o przedsiębiorstwach uczniowskich. Ponadto zostali zaangażowani w szereg zabaw , zajęć sportowych, integracyjnych i działań produkcyjnych, których wyniki wraz z głosami na logo oraz piosenkę projektu zostały uroczyście ogłoszone w ostatnim dniu pobytu.

Polscy uczniowie wzięli również udział w wycieczce do Debreczyna, drugiego co do wielkości miasta Węgier. Tam spędzili intensywne dwie godziny w Aquaparku Aquaticum.

Po zjedzeniu obiadu w restauracji najstarszego hotelu w Debreczynie zwiedzili to urocze miasto.

Ostatnie dwa dni na Węgrzech nasza młodzież wraz z opiekunami spędziła w Budapeszcie. Obejrzała przepiękny Parlament, płynęła statkiem po Dunaju, podziwiając nocną bajkową panoramę stolicy. Oprócz tego uczestnicy wycieczki do Budapesztu spędzili czas na targach adwentowych na placu Verosmarty( świąteczne oświetlenie tworzyło magiczną atmosferę) oraz obejrzeli spektakl świateł( tworzących bożonarodzeniowe legendy) na bazylice św. Stefana.

Poza zwiedzaniem uczestnicy projektu wzięli udział w targach przedsiębiorstw młodzieżowych z całych Węgier. Zdobyli tam cenne doświadczenie biznesowe, a także nagrodę za najpiękniej udekorowane stoisko.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Po siedmiu niesamowitych dniach nadszedł czas powrotu do domu. Jednak podróż nie skończyła się, to dopiero początek niezwykłej przygody.

Poznaliśmy fantastycznych ludzi- zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Mieliśmy okazję porozmawiać, wspólnie pracować, bawić się, miło spędzić czas. Przez te kilka dni przekonaliśmy się, że są takimi samymi nastolatkami jak my. Zdobywają wiedzę, zdają egzaminy, mają swoje pasje i marzenia.

Z pewnością nie zapomnimy tego wyjazdu, a z naszymi kolegami pozostaniemy w kontakcie! Już wkrótce to my tym razem będziemy ich gościć u siebie w naszej gminie( i oczywiście szlifować angielski!).  Przygotowania do ich przyjęcia idą pełną parą. Pragniemy pokazać  polską gościnność  oraz piękno Gminy Wilamowice.