W przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach występ amatorskiego zespołu teatralnego skupiającego młodzież uczącą się języka wilamowskiego.

Pod czujnym okiem Justyny Sznajder i Tymoteusza Króla działających na rzecz rewitalizacji języka wilamowskiego młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie poświęcone artyście z Wilamowic – Florianowi Biesikowi i dziełu jego życia – poematowi „Of jer wełt” („Na tamtym świecie”). Jest to opowieść wzorowana na „Boskiej komedii” Dantego Alighieri (wybitnego włoskiego poety epoki renesansu), dlatego też o Florianie Biesiku mówi się „Dante z Wilamowic.”

Na uwagę zasługuje fakt, że występujący doskonale posługują się językiem wilamowskim a ich sugestywna gra, oszczędna w środkach scenografia, kostiumy i ruch sceniczny sprawiły, że choć widzowie nie rozumieli wypowiadanych kwestii, to mimo wszystko z uwagą śledzili kolejne sceny. W pamięci z pewnością zostanie scena tańca śmierci – danse macabre, inspirowana zapewne motywem występującym w sztuce średniowiecznej, w którą wpleciono elementy choreografii tańców wilamowskich. Uwagę skupiła również wpełzająca spod kurtyny na scenę wiedźma, anielska postać w bieli i odtwórcy wszystkich pozostałych ról, gdyż włożyli w ten występ swoje serca i umiejętności, byśmy poczuli się tak, jak byśmy byli w prawdziwym teatrze, a aktorzy na prawdziwej teatralnej scenie.

Dzięki spektaklowi dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób manuskrypt zawierający oryginalny tekst poematu ujrzał światło dzienne.

Młodzi adepci sztuki teatralnej będą mogli zaprezentować się na deskach Teatru Narodowego w Warszawie 28 marca 2017 roku, co będzie dla nich z pewnością kolejnym aktorskim doświadczeniem, a dla nas chlubą, bo to przecież nasi uczniowie i absolwenci. Po spektaklu Tymoteusz Król zaprosił wszystkich chętnych do Warszawy, by współuczestniczyli w tym promującym Wilamowice i naszą szkołę wydarzeniu artystycznym.

Nauczyciele języka polskiego z gimnazjum