Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły, jako mistrzowie gminy w piłce ręcznej, wystartowały 13 marca bieżącego roku w półfinale Gimnazjady. Zawody odbyły się na obiekcie Gimnazjum nr 2 w Czechowicach- Dziedzicach. Awans do kolejnego etapu- finału powiatowego wywalczyły nasze dziewczęta! Uzyskanie tego wyniku stwarza nam kolejną , trzecią szansę na wysokie miejsce na szczeblu powiatu bielskiego.

W zawodach wystartowały drużyny dziewcząt z Rybarzowic, gospodynie oraz nasze gimnazjum. Losowanie zdecydowało, że zagramy w meczu otwierającym turniej z Gimnazjum z Rybarzowic. Prowadzenie 3:2 do przerwy i dołożenie kolejnych trafień dało ważne, pierwsze zwycięstwo- 5:2. W meczu numer 2 dziewczęta miały zagrać z Gimnazjum nr 2. „Rozgrzewka” z pierwszego meczu była bardzo pomocna i pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem 4:1 na naszą korzyść. Dobra gra w obronie i zdobycie kolejnych bramek doprowadziło do zwiększenia przewagi naszej reprezentacji. Wydatnie przyczyniła się do tego postawa naszej bramkarki- Karoliny Blarowskiej,  oraz celne rzuty Natalii Moś i Karoliny Biby. Efektem rozluźnienia w końcówce meczu były stracone bramki, co nie zmienia faktu, że wygrana 9:8 dała naszym dziewczętom zwycięstwo w turnieju. Jesteśmy w trójce najlepszych zespołów w powiecie bielskim!

Mniej radości sprawił występ chłopców, którzy rozpoczęli swoje zmagania nader obiecująco. W pierwszym meczu z Gimnazjum w Buczkowicach wyraźnie dominowali w każdym elemencie gry. Utrzymywali 2-3 bramkową przewagę. Kryzys nadszedł niespodziewanie w końcówce, na półtorej minuty przed końcem, przy prowadzeniu 10:7. Chyba nikt z obserwujących mecz nie mógł przewidzieć takiego scenariusza… Straty piłki, proste błędy i chyba również brak szczęścia spowodował, że przy stanie 10:9 rywale wykorzystali rzut wolny. Mecz skończył się remisem- porażką 10:10. Pozostało walczyć o zwycięstwo w meczu z Gimnazjum nr 1 z Czechowic- Dziedzic. Głęboko w głowach siedziało chłopakom niekorzystne rozstrzygnięcie pierwszego starcia. W dużej mierze fakt ten zaważył, że pomimo wyrównanej gry, prowadzenia 5:4 w pierwszej połowie, przeciwnik nabierał rozpędu. Wynik 13:7 dla naszych rywali pozbawił złudzeń na awans.

Występ naszych uczniów z całą pewnością można uznać za bardzo udany. Mamy kolejną drużynę w finale powiatowym. Gratuluję z tego miejsca dziewczętom! Duże umiejętności chłopaków, wola walki i ambicja niestety nie wystarczyły. Sport uczy również, jak radzić sobie z porażką. Tym razem „13” była pechowa i szczęśliwa zarazem.

Wszystkim naszym reprezentantom dziękuję. Nie tylko za sam występ, ale całoroczną wytrwałą pracę. Jej efektem jest wywalczony kolejny awans do finału powiatowego Gimnazjady. Nikogo nie wymieniam imiennie, ponieważ drużyna liczyła prawie 30 osób. Wszyscy uwiecznieni zostali na zdjęciach. Dziękuję P. Tomasiewiczowi za pomoc w opiece nad naszymi uczniami. Jak wspomniałem- mamy finalistów w koszykówce dziewcząt i chłopców oraz piłce ręcznej dziewcząt. Życzę jak najlepszych wyników w finałach powiatowych- myślę że nie tylko w swoim imieniu. W rywalizacji sportowej na szczeblu powiatu klasyfikowanych jest około 30 szkół, nasi reprezentanci będą walczyć w trzech zawodach finałowych. W tym kontekście możemy niewątpliwie mieć powody do zadowolenia!

Szymon Szymański