Czas na rewanż!

W grudniu 2016 roku młodzież z naszych gminnych gimnazjów uczestniczyła w wyjeździe na Węgry w ramach projektu Erasmus plus zatytułowanego „Od przyjaźni do wzajemnej nauki”.
W dniach 5-12 lutego nastąpił rewanż- tym razem nasza gmina gościła uczniów z Kisújszállás.
Każdego dnia uczniowie polscy i węgierscy realizowali założenia naszego projektu, czyli pogłębiali swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości uczestnicząc w spotkaniach z ludźmi, którzy prowadzą różnego rodzaju firmy i odnoszą sukcesy na lokalnym rynku. Uczniowie próbowali również wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce sprzedając wykonane przez siebie produkty na lokalnych targach czy też prezentując reklamy swoich przedsiębiorstw. Podczas różnego rodzaju warsztatów wykonywali wspólnie różnorodne produkty, bawiąc się przy tym wyśmienicie.
Pobyt węgierskiej młodzieży rozpoczął się dyskoteką zorganizowaną w Festparku w Pisarzowicach. Miło było patrzeć, z jaką radością uczniowie z obu krajów się witali. Zmęczeni wielogodzinną podróżą Węgrzy zatańczyli z Polakami kilka tańców i udali się na zasłużony odpoczynek.
Poniedziałek rozpoczął się od powitania gości w szkole w Pisarzowicach. Następnie wszyscy uczestnicy programu wzięli udział w pogadankach profesjonalistów (architekta, dewelopera i przedsiębiorcy) na temat wykonywanej przez nich pracy, po czym udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się zawody sportowe. Wieczorem młodzież węgierska brała udział w emocjonujących zawodach na torze gokartowym w Bielsku -Białej, a następnie oddała się przyjemności robienia zakupów w CH Sfera.
We wtorek polscy i węgierscy uczniowie zawitali do naszej szkoły, dzień rozpoczął się kolejnym spotkaniem z profesjonalistą, tym razem Prezesem Banku Spółdzielczego w Wilamowicach. Po spotkaniu z nim zostały zaprezentowane filmy reklamujące wszystkie trzy firmy uczestników (Tik-Tak, Home, Honey) w wersji węgierskiej i polskiej oraz odbyło się głosowanie na najlepszy film. Nie zabrakło quizów, zabaw intelektualnych i rozgrywek sportowych. Uczniowie bardzo chętnie obejrzeli prezentację drukarki 3 D oraz wzięli udział w lekcji języka angielskiego. O 14.00 młodzież spotkała się z właścicielami Szkółki Krzewów Ozdobnych w Pisarzowicach. Wtorkowy wieczór Węgrzy spędzili w Escape House w Bielsku-Białej i zwiedzali Starówkę stolicy Podbeskidzia.
Środa to w Wilamowicach dzień targowy, dlatego też młodzież obu krajów sprzedawała na targu przygotowane przez siebie firmowe produkty. Niestety duży mróz i silny wiatr zniechęcił mieszkańców do wychodzenia z domów i niewielu chętnych pojawiło się na targu. W międzyczasie uczniowie węgierscy mieli możliwość poznać trochę historię naszego pięknego Podbeskidzia udając się do Gminnego Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego na wystawę „ Górale naszych gór „. Popołudnie to czas spędzony w Dankowicach. W szkole oraz w pracowni Amek miały miejsce różnorakie warsztaty: poligraficzne, projektowania i szycia strojów, ceramiczne oraz taneczne. Zajęcia odbywały się rotacyjnie, tzn. wszyscy uczestnicy wzięli udział we wszystkich czterech. Do szkoły zawitali również goście: burmistrz Marian Trela, kierownik ZOSiPu Bożena Sobocińska oraz dyrektorzy ze wszystkich szkół. Aby uczcić 10-lecie współpracy między gminą Wilamowice a Kisújszállás przygotowano przepyszny tort. Całodzienne spotkanie zostało zakończone prezentacją multimedialną z warsztatów, pokazem mody, w którym uczestnicy mieli na sobie przygotowane przez siebie stroje i krótką dyskoteką.
Czwartek goście spędzili już bez polskich kolegów. Byli na wycieczce w Browarze
w Żywcu, a w tym czasie ich współpracownicy sprzedawali towary w Starostwie Powiatowym
w Bielsku-Białej. Po południu goście pojechali do Kopalni Soli w Bochni, gdzie spędzili pełen emocji czas zwiedzając kopalnię, a następnie nocując 250 metrów pod ziemią! Po podziemnym śniadaniu był czas na przejazd do Krakowa i krótkie zwiedzanie miasta.
W piątek wieczorem znów nastąpiło spotkanie uczestników z Węgier i Polski, tym razem
na kuligu w Wisełce. Na szczęście pogoda dopisała, a śniegu było wystarczająco dużo, by ucieszyć oczy zimową scenerią. Był to również czas na oficjalne podsumowanie spotkania, wręczenie certyfikatów uczestnictwa, nagród zdobytych we wszystkich konkurencjach oraz prezentów.
Ten pełen emocji dzień zakończył się koło 22.00.
Nadszedł ostatni dzień pobytu Węgrów w naszym kraju. Uczestnicy spędzili go w Bielsku-Białej robiąc ostatnie zakupy. Po obiedzie do Festparku przyjechali polscy uczniowie, aby pożegnać
się z kolegami. Nie obeszło się bez łez, pamiątkowych fotografii i zapewnień o przyjaźni bez końca. Około godziny 15.00 goście odjechali do Kisújszállás.
Wymiana międzynarodowa to czas bardzo intensywnej pracy, ale również niezapomnianych wrażeń i możliwości. Oby kolejny rok współpracy był równie udany.