Szóstoklasiści w Pieninach

Maj nas w tym roku nie rozpieszcza. Ale wbrew chłodnej i pochmurnej aurze szóste klasy wyruszyły na turystyczny szlak. Naszym celem był Pieniński Park Narodowy. Dwa dni nie wystarczyły na zobaczenie wspaniałych atrakcji tamtego regionu, ale pozwoliły  skupić się na najważniejszych miejscach i ich historii. Pierwszego dnia udaliśmy się do skansenu w Zubrzycy, gdzie uczestniczyliśmy w specjalnych warsztatach, które pozwoliły nam poznać sposób pozyskiwania lnu oraz tradycję malowania skrzyń. Po zajęciach mogliśmy zabrać ze sobą wytworzone towary. Ponadto zobaczyliśmy i poznaliśmy historię sanktuarium w Ludźmierzu. Niestety wilgotna aura sprawiła, że nie mogliśmy wejść do kościółka w Dębnie, gdzie przywódca tamtejszych  zbójników, Janosik brał ślub z Maryną. Kolejną atrakcją było zwiedzanie zamku i powozowni w Niedzicy i wejście na tamę, na której podziwiać możemy malowidło 3D. Dzień zakończyliśmy pyszną kolacją, ogniskiem i dyskoteką w przemiłym i ciepłym pensjonacie. Drugiego dnia po śniadaniu wybraliśmy się na spacer do bacówki, w której obserwowaliśmy proces wytwarzania oscypków. Następnie przeszliśmy kładką nad Dunajcem na Słowację. Po południu zwiedzaliśmy urokliwą Szczawnicę, która słynie z wód zdrojowych i przepięknego położenia, a po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną.