Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” po raz pierwszy zostało zorganizowane dla uczniów województwa śląskiego. Partnerem Dyktanda został Narodowy Bank Polski Oddział w Katowicach, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Śląski Kurator Oświaty.

Dyktando odbywało się w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.
W pierwszej edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” w województwie śląskim udział wzięły 93 placówki i 1878 uczniów.

Do finału zakwalifikowano 140 uczestników z tym aż trzech z naszej szkoły: Estera Nawrocka, Bartosz Chmiel i Jan Grzybek..

7 listopada 2017 roku w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Częstochowie odbył się etap wojewódzki V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego.

Laureatami wojewódzkiego konkursu zostali:

 Jan Grzybek – II miejsce oraz Estera Nawrocka VI miejsce.

Uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom odbyła się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział w Katowicach, w piątek 17 listopada br. o godzinie 12.00.

Pani Kurator Urszula Bauer w swoim przemówieniu, które wygłosiła w siedzibie Narodowego Banku Polskiego O/ Katowice zauważyła, że inwestycja w młodzież to naprawdę dobra lokata i cieszy się bardzo, że tylu młodych ludzi chętnie spróbowało swoich sił w potyczkach z ortografią i interpunkcją języka polskiego.

Podczas Gali wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez NBP O/Katowice, Fundację „Zawsze warto” oraz Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców O/Lubliniec.
Katowicka Gala konkursowa minęła w przyjemnej atmosferze, a  duma widoczna na twarzach naszych laureatów utwierdza w przekonaniu, że przystąpienie do Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” było strzałem w dziesiątkę .

Jeszcze raz gratuluję moim uczniom sukcesu!

Sylwia Strycharska