11 listopada to dzień wyjątkowy, mający swoje miejsce w sercu każdego Polaka.W naszym Zespole Szkół w Wilamowicach przygotowywaliśmy się do niego rzetelnie juz od dwóch miesięcy biorąc udział w różnych akcjach patriotycznych. Jedną z nich był międzynarodowy projekt  „Kartka dla Polski”- uczniowie wykonywali pocztówki, na których wypisywali życzenia dla swojej Ojczyzny. Najpiękniejsze z nich udekorowały naszą szkolną gazetkę oraz zostały umieszczone na internetowym padlecie akcji.

Kolejnym-jakże ważnym działaniem- był udział w w śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” organizowanym przez Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundację „Zawsze Warto” . Konkurs otrzymał Patronat  Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak –  Małopolskiego Kuratora Oświaty.  Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zajęli w tym konkursie zaszczytne miejsca-Jan Grzybek-2. lokata, Estera Nawrocka-6. miejsce, natomiast Bartosz Chmiel otrzymał tytuł finalisty.

Kolejnym etapem obchodów Święta Niepodległości były przygotowania do akademii środowiskowej. Uczniowie składali kotyliony w kształcie krakowskiej czapki, ćwiczyli piękne pieśni, role postaci historycznych oraz nagrywali filmiki ,w których ich bliscy wypowiadali się na temat patriotyzmu.

Nasza akademia   z udziałem zaproszonych gości odbyła się pod hasłem ”Za naszą i waszą wolność”. Nie mogliśmy zapomnieć, że rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.

Kościuszko –to postać związana ściśle z Krakowem. Był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej i przywódcą ogólnonarodowego powstania. W katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się natomiast jego pomnik. Niedaleko niego obywatele Krakowa usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Dlatego akcja naszego przedstawienia rozgrywa się właśnie w Krakowie, na wieży Kościoła Mariackiego, gdzie hejnalista w trakcie rozmowy z dziewczynką wskazuje jej z wysokości wszystkie najważniejsze i najpiekniejsze dla historii Polski miejsca w grodzie Kraka.

Na scenie pojawił się również sam Tadeusz Kościuszko, który wypowiedział słowa słynnej przysięgi. Całość przedstawienia została wsparta pięknymi zdjęciami Krakowa, wzruszającymi pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół oraz wypowiedziami mieszkańców, którzy dzięki nagranym wypowiedziom stali się również współprowadzącymi akademię.

Warto też wspomnieć,że w trakcie przedstawienia wszyscy obecni mieli możliwość przyłączyć się do akcji „Kartka dla Polski” i napisać swoje życzenia na przygotowanych wcześniej pocztówkach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomyślność naszego przedsięwzięcia.Pracy było niemało, jednak kolejny raz przekonaliśmy się, że dzięki współpracy można wiele zdziałać.

Szczególnie dziękujemy naszym aktorom, wokalistom,recytatorom. Jesteście zawsze niezawodni!

Nauczyciele Zespołu Szkół w Wilamowicach