Niedawno uczniowie klas siódmych w bielskim BCK-u mogli obejrzeć spektakl „Zemsta” na podstawie dramatu Aleksandra Fredry.

Uczestnicy spektaklu mogli przekonać się, że sztuka ta jest ponadczasowa, świetnie skonstruowana a do tego niezmiernie zabawna. Aktorzy doskonale ukazali humorystyczny, pełen ciepła i pobłażliwości obraz dawnego świata szlacheckiego.

Była to swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka, w czasie której mogliśmy przenieść się na stary zamek, umiejscowiony na spokojnej wsi polskiej końca XVIII wieku. Na kilkadziesiąt minut „zatopiliśmy” się w świat bohaterów „Zemsty”, którzy mimo swych przywar, mieli w sobie coś takiego, że nie da się ich nie lubić.

Począwszy od Papkina, tchórzliwego fircyka ślepo zapatrzonego w wielki świat, przez Cześnika, porywczego zawadiakę, który szybciej działa niż myśli, a skończywszy na Rejencie – pozornie skromnym, a  w rzeczywistości obłudnym i chciwym człowieku. Uwagę uczniów zwrócił charakterystyczny język między postaciami, błyskotliwy i barwny.

Stroje aktorów odpowiednio przybliżyły młodym widzom modę tamtego okresu. Sztuka świetnie przekazała naczelne myśli autora, ideę zawartą w utworze, jego pierwotny sens i cel powstania.

Duch Aleksandra Fredry unosił się nad nami przez cały czas przedstawienia. Oczywiście czasy się zmieniają, ale my pozostajemy tacy sami, a zatem warto przyjrzeć się sobie w krzywym zwierciadle. Wszak wszyscy wiemy, że śmiech to zdrowie!

 

Sylwia Strycharska, Paulina Tatoń – Praciak