Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki (węg. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) – historyczne przysłowie obecnie znają i cytują i mali, i duzi. Ta krótka rymująca się formuła mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego.
Pełna polska treść przysłowia:
Polak, Węgier – dwa bratanki,
i do szabli, i do szklanki,
oba zuchy, oba żwawi,
niech im Pan Bóg błogosławi.
Pełna węgierska treść przysłowia:
Lengyel, magyar – két jó barát,
Együtt harcol s issza borát,
Vitéz s bátor mindkettője,
Áldás szálljon mindkettőre.
Węgrzy od wieków zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w cytowanym wcześniej porzekadle. 12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację Sejm RP.
Jako że od wielu lat współpracujemy ze szkołą na Węgrzech realizując różnorakie projekty postanowiliśmy, że ten właśnie dzień poświęcimy w naszej szkole, aby zgłębiać wiedzę na temat tego ciekawego kraju, jego historii, kultury, języka i naszej narodowej przyjaźni. Kilkanaście dni temu, po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w szkole w Wilamowicach. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas 4-7 i gimnazjum przygotowali w swoich salach gazetki na wybrane tematy związane z Węgrami. W poniedziałek 26 marca odbył się specjalny apel, na którym wszystkie klasy gimnazjum oraz klasy 7 SP przygotowały prezentacje na wylosowane przez siebie wcześniej zagadnienia takie jak historia przyjaźni polsko-węgierskiej, muzyka, filmy, historia Węgier, kuchnia węgierska, ciekawostki geograficzno- turystyczne. Po zakończonych prezentacjach odbył się quiz, podsumowujący wiedzę zdobytą podczas prezentacji. Z każdej klasy wybrano po dwóch przedstawicieli, którzy reprezentowali klasę udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez uczennice z grupy Erasmus. Po zaciętej walce ostatecznie zwyciężyła klasa 3b gimnazjum, której serdecznie gratulujemy.