Dnia 14 kwietnia 2018 uczniowie klas pierwszych  udali się na wycieczkę
do  Beskidzkiego  Centrum Nauki  „NAUKOTECHNIKA” w Świnnej.  Dzieci miały możliwość poznać  tajniki nauk ścisłych dzięki wykonywaniu ciekawych doświadczeń na  „Wystawie  Interaktywnej”.  W czasie zwiedzania animator wykonywał pokazy obrazujące różne zjawiska fizyczne. Uczestniczyliśmy w pokazie z użyciem ciekłego azotu oraz warsztatach geologicznych. Wykonywane doświadczenia były bardzo efektowne i przyciągające uwagę; powstawało dużo „dymu” oraz wybuchów będących następstwem właściwości ciekłego azotu. Dodatkowo każdy z uczniów mógł dotknąć bardzo zimnej cieczy oraz zobaczyć jak ciekły azot oddziałuje na otoczenie. Widzieliśmy też jak w kilka sekund można zamrozić banana i wbijać nim gwoździe do deski, zamrozić różę lub kapustę  i skruszyć ją na drobno. Pokazy zaciekawiły uczestników i były  przystępne nawet dla tych  dzieci, które z fizyką nigdy nie miały do czynienia. Podczas przerwy uczniowie sami mieli  okazję przeprowadzić doświadczenia fizyczne na wielu różnych stanowiskach naukowych. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał „Dyplom młodego inżyniera”. Niezapomniane wrażenia utrwaliłyśmy na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia.

 M. Bloch, B. Biesik.