Dnia 9 czerwca 2018 r. podczas Pikniku Rodzinnego w Zespole Szkół w Wilamowicach odbyła się niezwykła i pełna niezapomnianych wrażeń Mini Olimpiada Szybowcowa. Została ona zainicjowana przez Wydział Mechaniczny Energetyki i lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Fundację „Smyki na start” oraz Aeroklub Warszawski.

Zawody modeli powstały jako analogia  do rozgrywanych na szybowcowych mistrzostwach świata konkurencji w klasie światowej (World Class), w której szybownicy startowali wyłącznie na szybowcach PW-5 „Smyk”. Inicjatywa jest ściśle powiązana z obchodzonym jubileuszem stulecia lotnictwa polskiego.

Wspólne przedsięwzięcie zakłada zorganizowanie równocześnie w wielu szkołach w całej Polsce indywidualnych zawodów modeli latających szybowca klasy światowej PW-5 Smyk, połączonych w jedno wspólne, ogólnopolskie wydarzenie  „100 szkół na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

Organizatorzy dostarczyli  kompletny pakiet wyposażenia i materiałów do organizacji olimpiady. Zainteresowani uczniowie zostali zapoznani z regulaminem zawodów oraz instrukcją składania modeli.

Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 60 uczniów naszej szkoły. Zabawa składała się z dwóch etapów: warsztatów, na których przygotowywane były modele z lekkiej pianki „depron”,  a następnie  zawodów,  na których w różnych kategoriach wiekowych rozgrywana była konkurencja na najdalszy lot.

Następnie rozpoczął się konkurs. Każde dziecko mogło wykonać 5 lotów, ogólna suma decydowała o wygranej. Wyniki poszczególnych rzutów były zapisywane na identyfikatorach, które zostały wręczone podczas rejestracji zawodników.

Sędziami zawodów byli: pan Sebastian Wudke, pan Tomasz Stasiak, pani Mariola Gawlik oraz pan Szymon Szymański, którzy czuwali nad rzetelnym pomiarem lotów oraz ich zapisem w specjalnym programie.

Po podliczeniu wyników wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, upominki oraz nagrody główne, które zostały wręczone przez Panią Dyrektor Mariolę Dylewską – Mitoraj oraz honorowego gościa Pana Henryka Mynarskiego.

W kategorii MŁODZIK do 11 lat:

I miejsce             Michał Bebak                   55,24 m
II miejsce            Franciszek Kubik              49,80 m
III miejsce           Tomasz Kubica                 49,68 m
IV miejsce          Oliwia Rembiesa                46,09 m

W KATEGORII do 12 lat:

I miejsce             Paweł Merta                     65,17 m
II miejsce            Maja Chmielniak               55,50 m
III miejsce           Filip Szymański                38,79 m

W kategorii SENIOR do 15 lat:

I miejsce             Rozalia Kwiczala               57,51 m
II miejsce            Jan Grzybek                      56,01 m
III miejsce           Aniela Budzińska             52,50 m

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy olimpiady „Smyki na start” wykonali wspólny lot pod hasłem „Atak Klonów PW -5”. Został on upamiętniony na filmie dzięki uprzejmości pana Andrzeja Domańskiego.

Nie zabrakło również wspólnych zdjęć do Kroniki Szkolnej.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że czas spędzony na wspólnym budowaniu modeli przez dzieci oraz ich opiekunów jest fantastyczną zabawą dla wszystkich.  Mamy nadzieję, że olimpiada stanie się inspiracją do rozbudzania pasji modelarskich i w przyszłości lotniczych.

Pragniemy podziękować panu Henrykowi Mynarskiemu za podzielenie się z nami pomysłem zawodów oraz rozbudzanie pasji modelarstwa oraz lotnictwa wśród naszych wychowanków. Dziękujemy również Państwu Karinie i Łukaszowi Chmielom za zaangażowanie, pomoc w organizacji i wsparcie finansowe uroczystości.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zmaganiach, rodzicom za kibicowanie, a nauczycielom za zaangażowanie i poświęcony czas.

 

Alina Kajta – Bożek, Sylwia Strycharska