W dniach 13 i 15 czerwca 2018 r. uczniowie klas I – III wyjechali na wycieczkę do Chorzowa
i Katowic. Najpierw zwiedziliśmy Planetarium Śląskie w Chorzowie, które wyposażone jest
w aparaturę projekcyjną umieszczoną pod 23 – metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dydaktycznych „Orientacja na sferze niebieskiej”. Obserwowali zmiany wyglądu nieba za dnia i w nocy w różnych porach roku. Poznali elementy sfery, kierunki świata, zodiak, planety bliższe i dalsze. Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Stacji Klimatologicznej. Tutaj uczestnicy poznali elementy pogody, sposoby prowadzenia obserwacji, przyrządy ułatwiające jej pomiar oraz różne zjawiska atmosferyczne. Natomiast w Obserwatorium Astronomicznym dzieci zobaczyły ogromny teleskop, poznały jego budowę i zasady działania. Niestety, nie udało nam się obserwować Słońca i zjawisk zachodzących na jego powierzchni, gdyż do takich obserwacji konieczne jest bezchmurne niebo.
Pod koniec wycieczki pojechaliśmy do Katowic, gdzie zwiedziliśmy studio telewizyjne TVS. Podczas wizyty w studio zapoznaliśmy się z tajnikami telewizji, wysłuchaliśmy ciekawostek z dziennikarskiego życia. Zwiedziliśmy Studio nr 1 będącego „sercem” stacji, reżyserkę, w której poznaliśmy tajniki tworzenia telewizji od strony technicznej oraz Studio nr 2 zwane „Małym Studiem”. Mieliśmy okazję „prezentować” pogodę przed telewizyjną mapą i zrobić ciekawe zdjęcia.
Wycieczka była udana, tym bardziej, że pogoda dopisała. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Wilamowic.
M. Bloch, B. Biesik.