Państwo Polskie jest wspólnym dobrem wszystkich   obywateli. Wskrzeszone walką i ofiarą najlepszych swoich synów, ma być przekazywane w spadku dziejowym, z pokolenia na pokolenie.

Każde pokolenie obowiązane jest wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę państwa. Za spełnienie tego obowiązku odpowiada przed potomnością swoim honorem i swoim imieniem.

Ten nakaz moralny zapisany w Art. 1 konstytucji z 1935 roku nie stracił nic ze swej siły ideowego drogowskazu dla pokoleń, tym bardziej w Roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobowiązani powinnością i wdzięcznością za  możliwość życia w wolnej Polsce ,w naszej szkole propagujemy poznawanie historii naszej i naszych dziadków, dlatego uczniowie naszej placówki chętnie biorą udział w wielu konkursach o tematyce patriotycznej i historycznej.Efektem są nagrody i wyróżnienia.

Już trzeci raz mogliśmy uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia nagród  za udział w konkursie Pamięć Nieustająca organizowanym przez Fundację Ostoja Przy Wiśle, którego współpatronem są m.in.: IPN, Minister Edukacji Narodowej,Kancelaria Prezydenta RP, Urząd d/s  Kombatantów i Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych.

Gala odbyła się w dniu 14 października 2018 r. w Warszawie. Uczestniczyły w niej absolwentki naszej szkoły, które otrzymały wyróżnienia w konkursie: Natalia Szlosarczyk, Daria Gąszcz, Karolina Bodzek oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Wilamowicach Pani  Mariola Dylewska -Mitoraj oraz opiekun konkursu –  Anna Kunicka nauczyciel historii. Uroczystość rozpoczęła się  od złożenia wieńców i udziału w  honorowej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza,  następnie po zwiedzaniu wystaw, poczęstunku, rozpoczęto wręczenia nagród i dyplomów w auli Auditorium Minimum Uniwersytetu Warszawskiego. Galę jak zwykle z ogromnym wdziękiem poprowadziła Pani Anna Popek. Uroczystość przeplatana było występem barda i pieśniarza  A.Kołakowskiego.Organizatorzy uroczystości nie zapomnieli również o wręczeniu kwiatów obecnym nauczycielom z okazji obchodów dnia KEN. Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Pałac Prezydencki, co było dodatkową nagrodą i atrakcją.

Warszawa w ten piękny październikowy dzień zachęcała do spacerów,z czego z chęcią skorzystałyśmy spacerując po Ogrodzie Saskim. Taka żywa lekcja historii  z pewnością była nagrodą za trud, ale również kolejnym krokiem by „ pamięć nieustającą” zachować o Tych, którym te dzisiejszą wolność zawdzięczamy.

A.Kunicka