Tegoroczne  obchody 100 rocznicy  odzyskania przez nasz kraj niepodległości to doskonała okazja aby zamanifestować swój patriotyzm biało- czerwonymi barwami i zaśpiewywać piosenki o Polsce. W dziejach naszego państwa pieśni żołnierskie i patriotyczne zajmowały i zajmują szczególne miejsce. W czasach, gdy powstawały były znakiem otuchy i nadziei dla walczących o wolność i niepodległość kolejnych pokoleń Polaków.  Dzisiaj, gdy cieszymy się wolnością i niepodległością, treści zawarte w tych pieśniach są wyjątkową lekcją historii  dla młodych pokoleń Polek i Polaków. To bardzo ważne, aby nauczyciele uczyli piosenek patriotycznych – tych dawnych, jak również współczesnych.

Jedną z takich okazji jest coroczny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek, który już po raz dziewiętnasty miał miejsce  w Domu Kultury w Hałcnowie. W tegorocznym przeglądzie naszą szkołę reprezentował zespół ,,Tęczowy Chórek” utworzony z uczniów  kl. I b: Aleksandra Adamczyk, Wiktor Danek, Julia DrabekGołuch Amelia, Kotlarz Zofia, Kozieł Paulina, Merta Grzegorz, Emilia Mynarska, Hanna Mynarska i kl. II b: Danek Dominik, Figwer Zofia, Jauernig Jerzy, Kotlarczyk Gabriela, Lubańska Amelia, Ławeczka Julia, Majerski Szymon, Markowska Malwina, Micherda Anna, Nycz Gabriela, Pająk Julia, Płonka Matylda, Zejma Maja. Dzieci zaśpiewały dwie piosenki – ,,Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz ,, Głodni Niepodległości”, za które w kategorii klas 1-3 zdobyły I miejsce.

Zespół wokalny ”Asy z piątej klasy” w skład którego wchodzą uczniowie klasy 5b :Oliwia Rembiesa, Karolina Zdrowak, Karolina Zemczak, Zuzanna Foks, Jakub Płonka, Krystian Wełna, Michał Schneider, Marcin Kubik, Tomasz Majerski, Damian Markiel  zaśpiewał dwie piosenki  –  „ Tu wszędzie jest  moja  Ojczyzna”  oraz  „Niepodległa, niepokorna” , za  które  w  kategorii  klas  IV  –  VI  zdobył   I  miejsce. Nasza  solistka  Klaudia  Kolasa  zaśpiewała „ Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz „ Taki Kraj” i zdobyła I miejsce w kategorii klas VII, VIII i Gimnazjum.

11 listopada 2018r. odbył się Koncert Galowy, w czasie którego zostały wręczone dyplomy, pamiątkowe statuetki i słodycze.

B.Bartosz, B. Biesik, M. Gawlik