„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ten wyjątkowy czas uczniowie i nauczyciele naszej szkoły świętują organizując różne formy zabaw, konkursów i akademii.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny. Następnie przedstawiciele Samorządu i organizacji społecznych, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy Wilamowic przeszli na cmentarz, by oddać hołd poległym.

Najważniejsza z nich odbyła się dokładnie w dniu 11 listopada 2018 roku w sali OSP w Wilamowicach. Apel środowiskowy przygotowany przez nauczycieli i młodzież z Zespołu Szkół w Wilamowicach nosił tytuł „Podróż przez historię”. Scenariusz opowiadał o niesfornych wnukach, które  nie były przekonane co do słuszności obchodzenia tak cennego dla dziadka Święta Niepodległości.  Zostały one przeniesione w czasie i razem z tajemniczą zjawą poznawały historię Polski na przestrzeni wieków. Ta cenna lekcja sprawiła, że zrozumiały jak ważne jest obchodzenie świąt narodowych, pamięć o przodkach i znajomość ojczystej historii. Uczniowie śpiewając pieśni patriotyczne utrzymane w klimacie 100-lecia niepodległości zachęcili zgromadzonych gości do aktywnego włączenia się.  Po okolicznościowych przemówieniach i występie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilamowice” został uroczyście odśpiewany Hymn Polski, który o godzinie 12.00 śpiewała cała Ojczyzna honorując urodziny naszej Niepodległej.