W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się tradycyjne klasowe spotkania wigilijne oraz wspólne kolędowanie podczas spotkania całej społeczności szkolnej na uroczystym apelu.

Dla klas piątych dodatkową atrakcją w ostatnich dniach był wyjazd do Teatru Banialuka w Bielsku – Białej.

18 grudnia 2018r uczniowie mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Mr Scrooge” na podstawie „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Byli świadkami przemiany skąpego, chłodnego, nieprzystępnego i zgorzkniałego Ebenezera Scrooge’a – mieszkańca Londynu dbającego tylko o swoje dochody. Mężczyzna nie lubi ludzi, nie lubi i nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia, odrzuca zaproszenie do spędzenia świąt z rodziną swojego siostrzeńca, źle traktuje pracownika. Dopiero wizyty duchów: ducha zmarłego wspólnika Jakuba Marleya, ducha minionych świąt, ducha obecnych świąt oraz ducha przyszłych świąt Bożego Narodzenia oraz wspomnienia przez nie przywołane i projekcje zdarzeń przyszłych powodują zmianę nastawienia Ebenezera do ludzi, świata i świąt.

Spektakl, który swą premierę miał w 2001r i otrzymał Złotą Maskę za Najlepsze Przedstawienie Roku zachwyca inscenizacyjnym rozmachem, piękną scenografią i świetnymi kostiumami oraz dużą  ilością piosenek, muzyki i tańca. Przedstawienie bawi, śmieszy, wciąga do wspólnej zabawy i przede wszystkim poucza. Aktorzy prezentują niezwykły kunszt swojej gry aktorskiej oraz umiejętności animacji marionetkami – lalkami poruszanymi od góry za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku.

Tematyka i klimat spektaklu pozwoliły uczniom wyraźnie poczuć atmosferę zbliżających się świąt oraz zastanowić się nad wartościami ważnymi w życiu każdego człowieka. Tego rodzaju refleksja jest z całą pewnością cenna i potrzebna na kilka dni przed Wigilią Bożego Narodzenia.

Oto fragmenty tego pięknego i wartościowego przedstawienia udostępniane przez Teatr Banialuka: https://youtu.be/D8AIsQWd0iw

 

Wychowawcy klas piątych: Elżbieta Danek, Agnieszka Foks, Ewelina Markiel