W dniu 19 grudnia 2018 roku odbyły się warsztaty ceramiczne dla klas szóstych. Prowadzący warsztaty  p. Rafał S. z pracowni ceramicznej BUENA na wstępie  rozmawiał z uczniami o koncentracji uwagi uświadamiając uczniów jak ważna jest cisza i opanowanie w trakcie realizowania jakichkolwiek zajęć. Coraz częściej obserwuje się u wszystkich  trudności w koncentracji, na które mają wpływ takie czynniki jak media (komputer, telefonia komórkowa, telewizor, Internet), odżywianie, emocje, zmiana modelu spędzania wolnego czasu.  Naturalny materiał jakim jest glina ułatwia to zadanie, pomaga dzieciom w koncentracji na jednym zadaniu.

Zajęcia miały na celu rozwój manualny,  pobudzanie wyobraźni i uwrażliwienie na piękno
i estetykę, a dzięki zastosowaniu ekologicznego materiału, którym jest glina stały się zdrową i mądrą zabawą. Pobudzały  intelektualne pokłady twórczości tkwiącej w każdym dziecku.  Uczniowie pracowali bazując na różnorodnych technikach od wygniatania z kuli przez metodę lepienia z wałeczków, do płaskorzeźby i technik zdobniczych. W trakcie lepienia i tworzenia swojej sowy cały czas w tle było słychać muzykę relaksacyjną „odgłosów ziemi”.

Podopieczni wykazali się kreatywnością, własną inwencją, a jednocześnie bardziej utrwalili sobie  treści nauczania zawarte w programie zajęć technicznych. Mieli możliwość poznać treści dotyczące doradztwa zawodowego, a jednocześnie sprawdzić swoje predyspozycje
w oparciu o żywy materiał i profesjonalne narzędzia rękodzielnicze. Gotowe prace po wypaleniu w piecu ceramicznym zostały przekazane uczniom na własność.

Warsztaty zostały częściowo dofinansowane ze środków Urzędu Gminy Wilamowice przeznaczonych na profilaktykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Za co szczególnie dziękujemy.

                                                                                          Alina Kajta-Bożek