„Człowiek winien daru życia użyć jak najkorzystniej także dla drugich.”
św. Abp Józef Bilczewski

 

Te słowa często cytujemy w naszej szkole, z jednej strony dlatego, że zostały wypowiedziane przez naszego wielkiego patrona, a z drugiej-po prostu głęboko wierzymy w ich sens.

W Zespole Szkół w Wilamowicach działalność charytatywna skierowana jest na różne potrzeby. Zawsze staramy się działać przede wszystkim w środowisku lokalnym wspomagając fundacje, parafie misyjne czy naszych uczniów lub ich bliskich dotkniętych przez los. Jedną z akcji, która na stałe  już wpisała się w nasz kalendarz  jest koncert charytatywny w wilamowickim sanktuarium  dla akcji „Pola Nadziei”.  Zajmuje się ona pozyskiwaniem środków na działanie bielskiego hospicjum imienia Jana Pawła II.

Z roku na rok uczestników koncertu jest coraz więcej. W tym roku występ odbył się 13 stycznia i wzięło w nim udział ok. 90 kolędników. Chęć do pomagania jest w naszej młodzieży ogromna i każdy kto tylko chciał, mógł do śpiewających dołączyć. Tutaj bardziej od umiejętności wokalnych liczyło się ogromne serce.  Zresztą niezwykłą chęć do pomocy można było zauważyć na każdym kroku. Ksiądz proboszcz umożliwił nam występ w kościele i udostępnił salkę na chwilę wytchnienia, pan Tomasz Schneider wspomógł swoim czasem i sprzętem nagłaśniającym, GS Wilamowice ufundował poczęstunek dla kolędników, pan kościelny i pani kucharka byli o każdej porze chętni i otwarci do współpracy, rodzice ofiarnie przywozili swoje pociechy na próby, no i wreszcie nasi ofiarodawcy okazali ogromne serca wpłacając na nasz cel rekordową sumę aż 4 637,78  zł! Od nikogo nie usłyszeliśmy zniechęcających słów-wręcz przeciwnie, liczne głosy  sympatii od mieszkańców naszej miejscowości sprawiają, że chce się działać. Taka zwykła ludzka życzliwość i otwartość napędza do nowych pomysłów i akcji.

Mamy nadzieję, że ta niezwykła motywacja do pomocy innym zostanie w naszych małych i większych kolędnikach i wyrosną na wyrozumiałych, tolerancyjnych, współczujących i szczerych ludzi. Bo naprawdę warto i trzeba pomagać, a dobroć tkwi w każdym z nas. Dziękujemy!

fot. M.Bałucki