Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

O świątecznej atmosferze przypomnieli nam uczniowie Zespołu Szkół z Wilamowic, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 20 stycznia 2019 roku, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role: Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, tancerki i dworzan z pałacu Heroda. Uwagę widowni przyciągały wspaniałe kostiumy aktorów. Długo oklaskiwano układy choreograficzne oparte na motywach z tradycji żydowskiej. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię Bożego Narodzenia. Serca publiczności skradli najmłodsi aktorzy z grupy przedszkolnej w roli owieczek.

Przed występem głos zabrała pani dyrektor Mariola Dylewska-Mitoraj, która powitała gości następującymi słowami:

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, inny, bo jeszcze świąteczny, jasełkowy.  Ale jest nam bliski jeszcze z jednego powodu. Nasza szkoła w Wilamowicach to nasze małe Betlejem (…) Narodzony Jezus to Król Mądrości i Prawdy. W naszej szkole także zdobywamy mądrość i wspólnie szukamy prawdy.

Na uroczystość przybyli mieszkańcy Wilamowic, zaproszeni goście i przyjaciele naszej szkoły. Pani  dyrektor życzyła wszystkim mądrości, radości rodzinnej, pogody ducha, zrozumienia, cierpliwości i wzajemnej akceptacji.

Przedstawienie było wyjątkowe, gdyż kolejny raz w naszych szkolnych jasełkach wystąpiły dzieci w strojach regionalnych prezentując rodzimy folklor. Piękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu świąteczny i uroczysty klimat. Uczniowie  śpiewem oraz grą na  ksylofonie zachwycili widzów i uświetnili wspólne świętowanie.

Dyrekcja i organizatorzy jasełek składają serdeczne podziękowania rodzicom i uczniom, którzy występowali w przedstawieniu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w tę piękną szkolną uroczystość. Podziękowania kierujemy do:

– siostry katechetki Teresy Pilch za napisanie scenariusza do jasełek oraz przygotowanie spektaklu przy współpracy z panią Aliną Kajtą Bożek, panią Sylwią Strycharską oraz panią Edytą Jędrzejko.

–  p. Marioli Gawlik – oprawa muzyczna

– p. Pawła Zemanka – oprawa tańca regionalnego i pastorałki

– p. Stanisława Roznera – wzbogacenie repertuaru akordeonem

–  p. Tomasza Stasiaka – nagłośnienie jasełek, obsługa techniczna

– p. Iwony Kasperek, p. Ewy Boreckiej, p. Justyny Figwer, ksiądza Dariusza Ludwina oraz grupy lektorów – pomoc w wykonaniu scenografii i oprawy artystycznej

– p. Sławomira Chmielniaka – filmowanie uroczystości

– p. Andrzeja Okrzeszowskiego – fotografowanie jasełek.

Pragniemy serdecznie podziękować za udostępnienie sali druhom strażakom OSP w Wilamowicach.

Dziękujemy  wszystkim młodym aktorom z naszej szkoły za  udział w tym sporym przedsięwzięciu jakim są jasełka środowiskowe. Do zobaczenia za rok!

                                                                        Sylwia Strycharska, Alina Kajta-Bożek