W poniedziałek 13.05.2019r. uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich klas gimnazjum pojechały na wycieczkę do Auschwitz oraz Auschwitz-Birkenau. Wycieczka odbyła się w trakcie zajęć szkolnych i miała charakter lekcji historii w terenie. Na początku młodzież naszej szkoły zwiedziła główny obóz w Oświęcimiu i poznała życie codzienne oraz okrucieństwa, których doświadczali więźniowie obozu w trakcie II wojny światowej. Następnie wszyscy wraz z przewodnikami przejechali do Auschwitz-Birkenau. Dobrą alternatywą od suchego sprawozdania z wycieczki będzie przeczytanie wypowiedzi uczniów, którzy uczestniczyli w tej „lekcji historii”.

„W tym miejscu czuć, jakby można było zidentyfikować się ze zmarłymi tam więźniami. W obozie ma się wrażenie, że chodzi się po prochach zamordowanych tam ludzi.”

„Spodziewałem się czegoś innego ale i tak można było odczuć tą złą atmosferę. Łatwo sobie wyobrazić co tam się musiało dziać.”

„Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy, których wcześniej nie mogłem sobie wyobrazić. Przewodnik ciekawie opowiadał co tylko zachęca do pogłębiania wiedzy o tym miejscu.”

„Przechodząc przez Auschwitz, czyli przez jeden z największych cmentarzy na ziemi, czułem smutek. To jest niewyobrażalnie ile ludzi tam zginęło, tak naprawdę bez jakiegokolwiek powodu.”

„Już wcześniej wiedziałem co to za miejsce i co się tam działo ale gdy zobaczyłem to na żywo to wtedy dopiero uświadomiłem sobie tak naprawdę, co ci ludzie tam przeżyli.”

„Warto jechać do Auschwitz, żeby zobaczyć jak ludzie tam żyli i umierali. Jest to ważne i interesujące jakie męczarnie przeżywali. Polecam zobaczyć to na własne oczy.”

Polecamy każdemu, kto się nie boi, poznać ten kawałek historii i zobaczyć to miejsce na własne oczy, aby przekazać kolejnym ludziom dokładnie i starannie wag tych wydarzeń.

M.G.