W środę 18 września 2019r 67 uczniów klas szóstych wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Ostravy (Czechy). Dzięki punktualnemu przybyciu wszystkich uczestników wyjazdu do szkoły na zbiórkę już o 7:15 rano i posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości, wycieczka rozpoczęła się zgodnie z planem.


Po 1,5 godzinnej podróży do Ostravy szóstoklasiści rozpoczęli zwiedzanie ogrodu zoologicznego.


Zoo Ostrava zostało założone w 1951 r., jest to drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Czechach. Obecnie w ogrodzie zoologicznym o powierzchni ok. 100 ha żyje ponad 4 000 zwierząt, przedstawicieli 435 gatunków. Zoo usytuowane jest w południowo-wschodniej części Ostravy, w dzielnicy Śląska Ostrava. Aktywnie uczestniczy w ratowaniu ginących gatunków w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt.


Pelikany, papugi, słonie, żyrafy, hipopotamy, małpy, lwy, lamparty, wielbłądy, żółwie, pawie, osły, kozy, to tylko niektóre z egzotycznych i domowych zwierząt, które uczniowie i ich opiekunowie mogli tam zobaczyć. Ogromną przyjemność sprawił wszystkim spacer po niezwykle klimatycznym, pięknym ogrodzie zoologicznym. Zoo w Ostravie jest pięknie położone – jego ścieżki biegną wśród wysokich starych drzew. Pogoda dopisywała uczestnikom wycieczki – było chłodno, ale słonecznie i bez porywistego wiatru, który rano zaskoczył wszystkich w Wilamowicach.


Na terenie ogrodu znajdują się punkty gastronomiczne, place zabaw, mini zoo, liczne pawilony, miejsca do wypoczynku (ławki, altanki), modele i szkielety przedstawicieli rzadkich gatunków zwierząt oraz gatunków, które już wyginęły. Nazwy oglądanych zwierząt i ich opisy były także w języku polskim. Dzięki temu można było dużo się dowiedzieć o wielu gatunkach zwierząt.

Z całą pewnością zoo w Ostravie jest miejscem, które można polecić jako cel całodniowej wycieczki.

Drugim punktem programu wycieczki było centrum popularno – naukowe Wielki Świat Techniki usytuowane w dzielnicy Ostravy – Vitkovicach.


Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło sąsiedztwo Wielkiego Świata Techniki. Obok centrum zobaczyliśmy niecodzienny widok – pozostałości po hucie żelaza otwartej w XIX wieku, która była czynna przez 162 lata (do 1998 r). Dolne Vitkovice sprawiają wrażenie jakby ktoś odwrócił starą fabrykę na lewą stronę i pokazał wszystkie jej wnętrzności. Potężne rury, konstrukcje zbudowane z ton stali. Teraz to przestrzeń społeczna i kulturalna, a zarazem osobliwe muzeum techniki. W tej przemysłowej dzielnicy Ostravy Czesi dają dobry przykład jak twórczo wykorzystać potencjał zdegradowanego industrialu. Te naprawdę ogromne konstrukcje odbijające się w oszklonym centrum naukowym z pewnością wszystkim zapadły w pamięć.


Pobyt w Wielkim Świecie Techniki – w całości interaktywnym centrum popularno – naukowym trwał ponad 2 godziny. Uczniowie zwiedzili kilka wystaw, m.in. wystawy „Świat cywilizacji”, „Świat przyrody”, „Świat nauki i odkryć”. Mieli możliwość poznać i lepiej zrozumieć prawa otaczającego ich świata poprzez eksponaty, eksperymenty i stanowiska multimedialne.
Eksponaty są tam przedstawione w sposób zabawny i przystępny dla każdego, niezależnie od wieku. Zarówno starsi, jak i młodsi mogą tutaj odkrywać, bawić się i odpoczywać. Wspólnym mianownikiem wszystkich światów jest wiedza poprzez gry i zabawy. Tutaj na własne oczy można przekonać się jak działa wehikuł czasu, jak funkcjonuje ludzkie ciało, czy zrozumieć co to jest tęcza lub burza z piorunami.

Burza z piorunami była jednym z tematów pokazu (w języku czeskim), który obejrzeli uczniowie naszej szkoły. Niektórzy wzięli w nim nawet czynny udział, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Humorystyczny pokaz bardzo ciekawych eksperymentów odbył się w SCIENCE THEATER na trzecim piętrze Wielkiego Świata Techniki.

Wielki Świat Techniki zaprasza gości także z zagranicy. Stąd opisy atrakcji w kilku językach, między innymi po polsku.

Podczas wycieczki uczniowie naszej szkoły mieli okazję posłuchać jak brzmi język naszych sąsiadów, zobaczyć jak wyglądają banknoty używane przez Czechów oraz przeliczyć wartość w złotówkach 100 koron czeskich.

Dzień był pełen wrażeń, kilka godzin w odwiedzanych miejscach minęło uczestnikom wycieczki bardzo szybko i w miłym nastroju.