W dniu 11 października 2019 r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem Krzysztofem Nowakowskim, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej. Pan Krzysztof Nowakowski jest maszerem, czyli przewodnikiem psich zaprzęgów,  miłośnikiem gór oraz wielkim przyjacielem zwierząt.

Wspomagając się prezentacją multimedialną z niezwykłą pasją opowiadał o swoich wyprawach w rejony polarne, w których wraz z żoną Darią bierze udział od niemal 17 lat. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści o jednej z największych wypraw, jaką odbył w 2010 roku. Wraz z żoną objechali dookoła fińskie Jezioro Inarijarvi, położone w Laponii za kołem polarnym, o  linii brzegowej długości ponad 3 km. Przybliżył uczniom zagadnienia związane z podróżowaniem psimi zaprzęgami. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wyglądają  przygotowania do wypraw i poznali  wiele ciekawostek z życia psów biegaczy. Podróżnik opowiadał również o wyścigach psich zaprzęgów, w których brał udział, szczególnie norweskim Finnmarkslopet,  rozgrywanym  w okolicy miejscowości Alta na północy kraju. Doświadczenia z tego właśnie wyścigu stały się inspiracją do napisania książki zatytułowanej „23 kilometr”. Książkę można było nabyć po spotkaniu.

Dziękujemy paniom z biblioteki za umożliwienie uczniom udziału w spotkaniu z człowiekiem o niezwykłych pasjach.

B. Pawińska