Sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę można świętować na wiele sposobów, my wybraliśmy udział w VII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Jest to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację  „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów objęty patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach.

Konkurs jest swoistą realizacją kampanii promującej poprawną polszczyznę i uczenie się historii. Ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W ubiegłorocznej edycji projektu wzięło udział prawie 17 000 uczniów naszego województwa.

Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.

Niełatwe teksty dyktanda przygotowane zostały przez specjalistów od języka i historii. Śląskiej Komisji Konkursowej.

Uczestników obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku.

Podczas uroczystej gali w Muzeum Śląskim w Katowicach , która odbyła się 19.11.19 zostali nagrodzeni najlepsi z najlepszych. Do tego zacnego grona już po raz trzeci dołączyła uczennica klasy VII a – Estera Nawrocka. Dzięki kolejnemu sukcesowi ma przyznane dodatkowe punkty przydatne w rekrutacji po zakończeniu szkoły podstawowej.

Miejsce spotkania zwycięzców, czyli Muzeum Śląskie  nie było przypadkowe.  Mieści się ono niedaleko Spodka, na terenie dawnej KWK „Katowice” . Po rozdaniu nagród mieliśmy możliwość zwiedzenia obiektu.

Główne wystawy mieszczą się pod ziemią. Na wejściu uwagę przyciąga Galeria Sztuki Polskiej do 1945 roku. Pietro niżej znajduje się główna wystawa historyczna o nazwie: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów„. Po wejściu przez zrekonstruowaną bramę kopalni przenosimy się w świat przedmiotów, ludzi i wydarzeń z minionych lat.

Katowicka Gala konkursowa minęła w przyjemnej atmosferze, a  kolejny sukces utwierdza w przekonaniu, że przystąpienie do Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” było doskonałym pomysłem.