„Cóż z tego, że Bóg narodził się w żłobie, jeśli nie narodził się w Tobie…”

Boże Narodzenie jest objawieniem się miłości Bożej. Bóg z miłości do ludzi zesłał między nich własnego Syna. Uroczyste obchodzenie świąt to nie tylko wspomnienie tego wielkiego wydarzenia. Każdego roku Boże Narodzenie jest dla nas prawdziwą szkołą miłości.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt oraz pierwszych dni  Nowego Roku uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Środowiskowe. Odbyły się one 5 stycznia w remizie OSP w Wilamowicach.

W specjalnie przygotowanych strojach teatralnych oraz w oryginalnej  scenografii ukazującej domek nazaretański, polski Nazaret i Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, Anioł Gabriel, pasterze i pasterki z owieczkami, dzieci i współczesna rodzina. Zgromadzona publiczność mogła przeżyć historię Zwiastowania Maryi i narodzin  Dzieciątka Jezus. Współczesna rodzina polska ukazana w jasełkach, w dniu Wigilii także z utęsknieniem czekała na przyjście Jezusa. Dzieci w dowód wdzięczności podarowały nowo narodzonemu własnoręcznie wykonane ozdoby w specjalnie ozdobionych torebkach. Przygotowały dla Jezusa tańce i śpiewy. Przedszkolaki w roli owieczek zaśpiewały i zaprezentowały układ choreograficzny do pastorałki „Tobie mały Panie”. Nie mogło zabraknąć motywów regionalnych, czyli dzieci w strojach wilamowskich tańczących i prezentujących swoje kwestie.

Motywem przewodnim jasełek była kochająca się rodzina polska kultywująca tradycje, wartości ponadczasowe, kształtująca charakter i swojego ducha. Jezus też przyszedł na świat w rodzinie ubogiej materialnie, ale bogatej miłością. Miłość w rodzinie należy pielęgnować, dbać o nią, „… z serca chwasty wyrwać i tak codziennie niebo zdobywać”.

Chór w wykonaniu uczniów klas starszych swym pięknym śpiewem podbił serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku… Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli jak i zaproszonych gości.

Po zakończonym spektaklu głos zabrała  dyrektor szkoły p. Mariola Dylewska-Mitoraj, która podziękowała uczniom za występ, nauczycielom za zaangażowanie w tę uroczystość środowiskową, a szczególne słowa uznania skierowała w stronę siostry katechetki Teresy Pilch – autorki scenariusza i koordynatorki przedsięwzięcia. Do podziękowań i życzeń noworocznych dołączył się także proboszcz naszej parafii ks. Stanisław Morawa oraz  burmistrz p. Stanisław Gawlik.

Korzystając z okazji pragniemy podziękować p. Sławomirowi Chmielniakowi za sfilmowanie powyższego wydarzenia oraz p. Andrzejowi Okrzeszowskiemu za wykonanie fotografii.

Nauczyciele Zespołu Szkół w Wilamowicach