Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda  4 lutego 2020 r. podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe , które będzie obchodzone każdego roku 19 lutego     ( dzień urodzin Mikołaja Kopernika). Dzień Nauki Polskiej – o takim święcie mowa – stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. Ustanowienie nowego święta ma stać się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000 letniej historii naszego narodu  i państwa.

Z tej okazji budynek Zespołu Szkół w Wilamowicach przyozdobiony został flagami państwowymi. W korytarzu szkoły przygotowano gazetkę tematyczną poświęconą  Mikołajowi Kopernikowi. Dzieci i młodzież szkolna w czasie zajęć obejrzały filmy edukacyjne o wybitnych polskich naukowcach : Mikołaju Koperniku , Janie Heweliuszu , Ignacym Łukasiewiczu, Marii Skłodowskiej – Curie. Filmy wzbogacone były prezentacją lamp  naftowych oraz eksponatów dotyczących działalności prezentowanych naukowców.   W bibliotece  szkolnej została przeprowadzona lekcja pt. ,, Biblioteka miejscem korzystania  z publikacji naukowych”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się kim jest naukowiec, oglądały pozycje książkowe związane z polskimi osiągnięciami naukowymi. W przedszkolu cały tydzień realizowany jest temat kompleksowy ,, Kosmos – poznajemy postać Mikołaja Kopernika”. Wszystkie działania związane z obchodami nowego święta miały na celu uświadomienie dzieciom znaczenia pracy naukowców w postępie cywilizacyjnym.