Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, które w tym roku zostało wybrane do wyjątkowego wydarzenia jakim jest Narodowe Czytanie. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W klasie 8 omówiliśmy lekturę skupiając się na postaciach i głównych motywach, czytaliśmy też głośno fragmenty tego baśniowego dramatu.Później klasa wcieliła się w śledczych i na swoich małych „komisariatach” próbowała rozwikłać zagadkę śmierci Aliny, szukając dowodów i pisząc raport z przesłuchań potencjalnych świadków.Projekt przypadł do gustu uczniom , byli bardzo zaangażowani w pracę, z ich dzień powstała gazetka na korytarzu szkolnym. Na koniec obejrzeliśmy fragment czytania „Balladyny” z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie swój kunszt zaprezentowali najlepsi polscy aktorzy.

Myślę,że uczniowie na pewno zapamiętają tę lekturę jako wyjątkową i wartościową.

 

Paulina Tatoń-Praciak