Dnia 19 lutego 2021 roku obchodziliśmy  po raz drugi święto państwowe „Dzień Nauki Polskiej”. To data upamiętniająca dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii.

Wychowując młodzież w duchu patriotyzmu warto wspomnieć w tym dniu sylwetki najwybitniejszych rodzimych naukowców takich jak: Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Stefan Banach.

Nasi rodacy na przestrzeni wieków wsławili się oraz zyskali światowy rozgłos i uznanie w wielu dziedzinach nauki, literatury i sztuki. To osobowości uhonorowane Nagrodą Nobla – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia oraz zasługi dla ludzkości.

Oto Oni: dwukrotna laureatka (pierwsza na świecie kobieta uhonorowana tą nagrodą) w dziedzinie chemii i fizyki: Maria Skłodowska-Curie. Ponadto: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk- laureaci w dziedzinie literatury. Lech Wałęsa natomiast otrzymał w 1983 roku Pokojową Nagrody Nobla za działania na rzecz pokoju na świecie.

Dzień Nauki Polskiej stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.