„Nauka może być interesująca, pociągająca, atrakcyjna… Wystarczy odrobina chęci, by to dostrzec”.
Dnia 19 lutego 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. To wyjątkowe święto ustanowione zostało jako wyraz najwyższego uznania dla dokonań naszych naukowców. Data tego święta nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika sławnego odkrywcy na polu astronomii.
W Dniu Nauki Polskiej uczniowie klas najmłodszych poznawali najbardziej znanych polskich uczonych i ich wybitne zasługi i niezwykłe osiągnięciach w rożnych dziedzinach nauki.
Pierwszaki skupiły swoją uwagę na sylwetce Mikołaja Kopernika. Z tej okazji przygotowano gazetkę z pracami plastycznymi uczniów pt. „Dzień i noc”. Ponadto dzieci układały z puzzli portret astronoma, a także tworzyły zdania z rozsypanki wyrazowej o tym wielkim Polaku. Uczniowie poznawali zjawisko dnia i nocy przeprowadzając pod kierunkiem nauczyciela doświadczenie z pomarańczą i latarką przy zgaszonym świetle. Obejrzeli również film pt. „Planety”. Podsumowaniem zajęć był przygotowany test na wordwallu oraz ćwiczenie polegające na wyszukiwaniu nazw planet.
Klasy drugie rozpoczęły ten dzień uzupełniając diagram, którego rozwiązaniem było hasło „Dzień Nauki Polskiej”. W trakcie zajęć poznali postacie zasłużone dla polskiej nauki m.in. Mikołaja Kopernika i Marię Skłodowską-Curie. Oglądali również film „Krótka historia Mikołaja Kopernika”i rozmawiali na temat Układu Słonecznego. Na zakończenie zajęć wykonali pracę plastyczną – Układ Słoneczny.
Klasy trzecie uczciły Dzień Nauki Polskiej rozwiązując zagadki, łamigłówki i quizy. Uczniowie układali puzzle, na których były wizerunki wybitnych naukowców. Pracowali w grupach, wykonywali doświadczenia i eksperymenty. Dostarczyły one dzieciom wiele emocji, pozwoliły wcielić się w role naukowców. Obejrzeli także krótki film o Marii Skłodowskiej – Curie oraz o Mikołaju Koperniku.
W tym dniu uczniowie klas 1- 3 zdobyli nowe wiadomości o polskich naukowcach znanych na całym świecie, a nauczyciele dołożyli wszelkich starań, by rozbudzić w uczniach ciekawość świata, chęć poznawania go i odkrywania.
Nauczyciele klas 1-3