„Nauka może być interesująca, pociągająca, atrakcyjna… Wystarczy odrobina chęci, by to dostrzec”.

Dnia 19 lutego 2021 r.   w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. To wyjątkowe  święto ustanowione zostało jako wyraz najwyższego uznania dla dokonań naszych naukowców. Data tego święta nie jest przypadkowa,  gdyż jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika  sławnego odkrywcy na polu astronomii.
W Dniu Nauki Polskiej uczniowie klas najmłodszych poznawali najbardziej znanych polskich uczonych i ich wybitne zasługi i niezwykłe osiągnięciach w rożnych dziedzinach nauki.
Pierwszaki  skupiły swoją uwagę na sylwetce Mikołaja Kopernika.  Z tej okazji przygotowano  gazetkę z  pracami  plastycznymi  uczniów pt. „Dzień i noc”.  Ponadto dzieci  układały z puzzli portret astronoma, a także  tworzyły zdania z rozsypanki wyrazowej o tym wielkim Polaku. Uczniowie poznawali  zjawisko dnia i nocy   przeprowadzając  pod kierunkiem nauczyciela doświadczenie z pomarańczą i latarką   przy zgaszonym świetle.  Obejrzeli również film pt. „Planety”. Podsumowaniem zajęć był przygotowany test  na wordwallu oraz ćwiczenie polegające na wyszukiwaniu nazw planet.

Klasy drugie  rozpoczęły ten dzień  uzupełniając diagram, którego  rozwiązaniem było hasło  „Dzień Nauki Polskiej”. W trakcie zajęć   poznali  postacie zasłużone dla polskiej nauki m.in. Mikołaja Kopernika i Marię  Skłodowską-Curie. Oglądali również   film „Krótka historia Mikołaja Kopernika”i rozmawiali na temat Układu Słonecznego. Na zakończenie zajęć wykonali pracę plastyczną – Układ Słoneczny.

Klasy trzecie uczciły Dzień Nauki Polskiej rozwiązując zagadki, łamigłówki i quizy. Uczniowie układali  puzzle,  na których były wizerunki wybitnych naukowców.  Pracowali w grupach,  wykonywali doświadczenia i eksperymenty. Dostarczyły one dzieciom wiele emocji, pozwoliły wcielić się w role naukowców. Obejrzeli także krótki film o Marii Skłodowskiej – Curie oraz  o Mikołaju Koperniku.
W tym dniu uczniowie klas 1- 3 zdobyli nowe wiadomości o polskich naukowcach znanych na całym świecie, a nauczyciele dołożyli wszelkich starań, by rozbudzić w uczniach  ciekawość świata, chęć  poznawania go i odkrywania.

                                                                                             Nauczyciele klas 1-3