Dnia 8. 02. 2013 r. uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w „żywej lekcji historii”. W tym dniu gościliśmy w murach naszej szkoły przedstawicieli Drużyny Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza” z Torunia, którzy w ramach Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” przedstawili spektakl historyczny: „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”.
Treść spektaklu dotyczyła kultury dawnych Słowian z lat 965-1226. W trakcie tej lekcji historii aktorzy „przenieśli” nas w przeszłość o ponad tysiąc lat. Na podstawie eksponatów z tamtych czasów przypomnieliśmy sobie jakie plemiona zamieszkiwały polskie ziemie, poznaliśmy kulturę i tradycję tamtejszych ludów, przedstawiono również sylwetki polskich królów. Uczniowie mogli przymierzyć zbroję, hełmy słowiańskie, obejrzeć topory bojowe, miecze, kolczugi czy stroje słowiańskie. Najwięcej emocji wzbudziła walka na miecze i pokaz bitwy pod Cedynią, a także bicie monet.
Lekcja historii przygotowana i zaprezentowana przez artystów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i zebranych nauczycieli, gdyż poprowadzona była w humorystyczny sposób, co zachęciło uczniów do wspólnej nauki i zabawy. Dzięki interakcji aktorów z uczniami zaistniała niepowtarzalna możliwość przypomnienia i utrwalenia wiedzy z okresu wczesnego średniowiecza. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję wziąć udział w „takiej niezwykłej lekcji historii”.
M.B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*