Dnia 16 kwietnia 2013 r. uczniowie z naszej szkoły napisali „Listy dla Ziemi”, w których przekonywały dorosłych do recyklingu, sadzenia drzew i innych pozytywnych zachowań. Głównym tematem listów pisanych / na wykonanym z makulatury papierze/ była gospodarka odpadami i recykling. Pisanie listów było poprzedzone prelekcją tematyczną, którą zaprezentowała przedstawicielka ARKI.
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA. Akcja ma zachęcać do dyskutowania o najważniejszych ekologicznych problemach i edukować społeczeństwo.
Dzieci zabrały listy do domu. Czytały je razem z dorosłymi (rodzicami, dziadkami). Po przeczytaniu listów rodzina wspólnie powinna się zastanowić, jakie działania ekologiczne może podjąć w swoim domu czy w swojej okolicy.
W „Listach dla Ziemi”, podobnie jak w wielu innych akcjach organizowanych przez ARKĘ, dzieci i dorośli zamieniają się rolami. To dzieci uczą nas, że głos jednego człowieka też jest ważny i że nawet najdrobniejsze działanie ma sens. Uważamy, że taka edukacja przyniesie realne działania.
To właśnie ta postawa młodych ludzi jest często impulsem, że zaczynamy coś robić, że decydujemy się zmienić nasze nawyki. Byłoby to coś niesamowitego, gdyby setki tysięcy ludzi postanowiło wreszcie coś zrobić – posadzić to jedno drzewko, posprzątać las, zamienić jednorazówkę na torbę eko. To będzie przecież coś realnego, namacalnego. Niech dziecięca wiara w to, że świat jest dobry i że razem naprawdę możemy wpłynąć na rzeczywistość – będzie dla nas motywacją.
M.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*