12 czerwca klasy czwarte wyjechały na wycieczkę klasową do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego do Wygiełzowa. Zwiedzanie zaczęliśmy od warsztatów na temat „ Nie święci garnki lepią”. Z udziałem garncarza uczniowie poznali techniki obróbki gliny, próbowali swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Zapoznali się z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Po warsztatach z garncarstwa każdy z uczestników otrzymał maleńką doniczkę wypaloną z gliny.

 

Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem na teren XVIII- XIX wiecznego skansenu. Mieliśmy „żywą lekcję historii”. Widzieliśmy chałupy bogaczy i biedoty, które prze latami stanowiły znaczną część naszej Polski. Dowiedzieliśmy się jak przebiegała codzienność na wsi, praca ludzi oraz dzieci.

 

Potem udaliśmy się spacerkiem prze Rezerwat Przyrody „Lipowiec” do średniowiecznego zamku. Bukowa roślinność lasu, śpiew ptaków ujęły nas swoją naturalnością i pięknem krajobrazu.

 

Zamek Lipowiec zbudowany jest na planie przypominającym pięciobok z miejscowego kamienia z nielicznymi fragmentami ceglanymi. Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża, stanowiąca kiedyś główny trzon zamku. Można tam zobaczyć na ścianach herby biskupów. Na parterze znajdowały się m.in.: refektarz, kuchnia, spiżarnia, wozownia, na I piętrze pokoje księży, szpital i kaplica, a na II piętrze cele więzienne i pokoje dla służby (pomieszczenia są opisane tabliczkami). Wjazd do warowni prowadził przez most zwodzony położony ponad głęboką na 7 metrów fosą, którego resztki wraz z szyją bramną odnaleziono podczas prac archeologicznych. Brama miała dwa wejścia, dla pieszych i konnych. Całość otacza wysoki mur obwodowy. Obiekt jest znakomicie przystosowany do zwiedzania. Dodatkowo na piętrze urządzone jest niewielkie, ale ciekawe muzeum z historią warowni.

 

W czasie wolnym obie klasy rywalizowały ze sobą w średniowiecznych konkurencjach zręcznościowych: przeciąganie liny (remis), „narty bolkowskie”, strącenie przeciwnika z równoważni.

 

W ofercie wycieczki nie mogło zabraknąć pieczenia kiełbasek i słodkiego poczęstunku. Atrakcje uwiecznione na fotografiach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*