Ja, najmłodszy uczeń naszej szkoły ślubuję na sztandar,
że będę dobrym Polakiem.
Będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować, kiedy dorosnę.
Swym zachowaniem i nauką
będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Dnia 24 października 2013 r. w Szkole Podstawowej w Wilamowicach odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych do społeczności szkolnej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Były piękne dekoracje, eleganckie stroje, uroczyste i poważne miny. W tym szczególnym dniu pierwszoklasistów wspierali swoją obecnością rodzice.
Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe i birety niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny. Rodzice i zaproszeni goście mogli się przekonać, że nasi najmłodsi już wiele potrafią! Dzieci ujawniły swoje prawdziwe talenty: pięknie śpiewały, świetnie recytowały wiersze, wykazały się doskonałą wiedzą na temat swojej Ojczyzny, bezpieczeństwa, zachowania w szkole. Prowadzącymi imprezę byli uczniowie klasy piątej, którzy, jako starsi koledzy, wprowadzali młodsze dzieci do społeczności szkolnej.
Kiedy już nikt nie miał żadnych wątpliwości co do gotowości dzieci do ślubowania, nastąpiło wprowadzenie Sztandaru Szkoły i nastąpił najważniejszy moment uroczystości Ślubowanie i pasowanie na ucznia. Rodzice również złożyli ślubowanie:
Mam dziecko w szkole i będę się starać:
– Zawsze pamiętać, że moje dziecko jest unikalnym darem;
– Słuchać uważnie o czym mówi;
– Pamiętać, że każdy uczy się na błędach;
– Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze;
– Przytulać je często;
– Cieszyć się jego dzieciństwem.

Dyrektor Szkoły mgr Mariola Dylewska – Mitoraj skierowała do pierwszoklasistów ciepłe słowa oraz z radością przywitała ich w gronie uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a rodzice przygotowali na ten wyjątkowy dzień słodką niespodziankę w postaci rożków obfitości.
Do społeczności uczniowskiej zostali włączeni:
klasa I a:
Bałucka Paulina, Blarowski Mateusz, Chmielniak Maja, Cholewa Tymoteusz, Dudziak Alan, Formas Łukasz, Gabryś Michał, Handzlik Karol, Kozynacki Gabriel, Krywult Piotr, Marszałek Maria, Merta Paweł, Merta Szymon, Milkiewicz Anna, Nawrocka Estera, Niedziela Wiktoria, Pancerz Agnieszka, Przetaczek Barbara, Szymański Filip, Turczyn Aleksandra, Woźniak Nikola.
klasa I b:
Bandyk Jan, Drewniak Marta, Dudys Patrycja, Dziki Kamil, Foks Kacper, Foks Norbert, Foks Patrycja, Koryciński Krystian, Kotlarz Amelia, Kozieł Adam, Kuc Klaudia, Nikiel Aleksandra, Nizio Gracjan, Pastuszka Oliwia, Rozner Kacper, Ryszka Radosław, Smolarski Nikodem, Tetłak Jakub, Wojtuszek Emilia, Zejma Maria.
Życzymy pierwszoklasistom sukcesów w nauce.
Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych: p. M. Bloch, p. R. Merta.