”Pierwszy rok w szkole jest ważnym czasem dla dzieci, warto więc wykorzystać ten okres, zwracając uwagę na potencjalne zagrożenia i uświadamiając skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze. Rodzice, nauczyciele, a także instytucje, takie jak Policja, nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ważnym elementem tych działań jest edukacja dzieci –uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia” /www.bezpiecznypuchatek.pl/.
W związku z tym, w październiku 2013, uczniowie klas pierwszych z naszej szkoły przystąpili do „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. Jest to program edukacyjny, który ma na celu poprawienie bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W ramach programu otrzymaliśmy materiały edukacyjne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi opracowane przez nauczycieli – metodyków przy współpracy ze specjalistami z Biura Prewencji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Przygotowana książeczka miała za zadanie pomóc w przekazaniu dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.
W dniach od 18 do 22 listopada pierwszoklasiści zdawali ogólnopolski TEST WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE. To była doskonała okazja, by utrwalić wiadomości zdobyte w szkole w ramach programu Klubu Bezpiecznego Puchatka o tym, jak unikać zagrożeń podczas drogi do szkoły, w szkole i w domu. Uczniowie odpowiadali na 15 pytań w formie pisemnej, jak i obrazkowej. Można było również odsłuchać pytania czytane przez lektora. Do każdego pytania podane zostały trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzymał informację, ile poprawnych odpowiedzi wybrał. Pierwszoklasiści zdali test znakomicie. Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w akcji.
Mamy jednak nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się wspólnie wykonać kolejny krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa.
M. Bloch.