Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także
ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. Z tej okazji na początku grudnia w klasach pierwszych  odbyło się spotkanie z górnikiem. Zaproszonym gościem był pan Widlarz, emerytowany górnik z KWK „Brzeszcze”. Przedstawiciel „górniczej braci” przybył do szkoły w odświętnym stroju,  wzbudzając podziw dzieci, które z zaciekawieniem słuchały  opowieści o pracy w kopalni.  Górnik zapoznał dzieci ze specyfiką swojego zawodu, prezentował narzędzia i  akcesoria wykorzystywane przez górników.  Opowiedział dzieciom jak dawniej pracowało się w kopalni i jak jest teraz. Omówił, jakie zagrożenia występują w kopalni, jak wydobywa się węgiel i jak wykorzystuje się tą kopalinę. Uświadomił wszystkim jak ciężka i niebezpieczna jest praca górników. Dzieci poznały również historię patronki górników Świętej Barbary. Dużym zainteresowaniem cieszyły się:  kask i  czako, które uczniowie mogli przymierzać, a także szabla górnicza i odznaczenia na mundurze naszego gościa. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które gość  udzielał rzeczowych i wyczerpujących odpowiedzi, a na zakończenie poczęstował dzieci słodyczami.

Dziękujemy panu Widlarzowi za ciekawe, pełne wrażeń i nowych wiadomości spotkanie, dzięki któremu mogliśmy poszerzyć wiedzę dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika.

Spotkanie zorganizowały: p. M. Bloch, p. R. Merta.

M. Bloch