dniu 04-10-2014 r.członkowie Koła Przyrodniczego z klas szóstych wzięli udział w wycieczce górskiej,tym razem na Błatnią.Jest to szczyt w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego.Jego właściwa nazwa to Błotny.W 1571 roku wymieniana była w dokumentach niemieckich,później czeskich jako „Blatny” lub „Blatna”.Szczyt ma wysokość 917 m n.p.m.Błatnia znajduje się 4 km na zachód od Klimczoka,jest zwornikiem dla biegnącego w kierunku zachodnim ramienia Czupla-Łazka-Zebrzydki oraz dla odgałęziającej się ku północy Przykrej,Wielkiej Polany.   

    Wierzchołek,grzbiety w jego rejonie oraz południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej pokryte są polanami,które do II wojny światowej stanowiły tradycyjny ośrodek gospodarki pasterskiej.  Charakterystyczny kopiec na szczycie Błotnego jest doskonałym punktem widokowym.

Na wschodzie wznosi się masyw Trzech Kopców i Klimczoka. Na prawo od Klimczoka wyłania sie szczyt Skrzycznego/1257 m n.p.m./ oraz wał Baraniej Góry/1220 m n.p.m./                                                                                                      

Na dalszym planie dostrzegamy Stożek i Wielką Czantorię/995 m n.p.m./                    

  Na południowym zachodzie horyzont zamykają wyraźny stożek Jaworowego/1032 m n.p.m./i Łysej Góry-Lysa hora/1323 m n.p.m./  

 Na południu widać pasma Wielkiej Raczy i wierzchołki Małej Fatry na Słowacji

 

 

             Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych,pełne wyżywienie,bufet  

z napojami,słodyczami i pamiątkami.

 Do schroniska prowadzą następujące szlaki:                                                                                                                       

– z Wpienicy

– z Jaworza Dolnego

– z Jasienicy

– z Grodźca

– z Skoczowa

– Z Brennej