„Pola Nadziei” to program skierowany do wszystkich, którzy chcą pomóc ludziom chorym na raka. Odbywa się on każdego roku w dwóch częściach. Jesienią sadzimy cebulki żonkili – to one właśnie tworzą Pola Nadziei. Następnie, rozpoczyna się druga część akcji, która obejmuje m.in. kwesty na rzecz osób chorych na raka, koncerty charytatywne oraz akcje medialne i edukacyjne.
Sadząc żonkilowe Pola Nadziei, myślimy w sposób szczególnie właśnie o ludziach umierających na raka. O jakiej więc nadziei mówimy w ich przypadku? Żonkilowe pola mają przypomnieć, że życie ziemskie tych chorych – choć już krótkie – jest życiem w pełni, tak jak każdego innego. To nadzieja, że zarówno chorzy, jak i my, potrafimy to dostrzec i zrozumieć. sami. Taki jest cel – dostrzec wartość życia ludzkiego w każdym, szczególnie w chorych zbliżających się do kresu swych dni.
Nasz Zespół Szkół już drugi raz włączył się w tą charytatywną akcję.18 stycznia 2015 r. w Sanktuarium w Wilamowicach odbyły się uroczyste koncerty „Kolędujmy dla Hospicjum”, w którym wzięli udział uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły. Wyśpiewane radosnym tonie kolędy te tradycyjne- „Oj maluśki, maluśki” czy „Świeć gwiazdeczko”, ale w nowych aranżacjach, zostały przyjęte gromkimi brawami. Występy solistów i całej grupy zrobiły wielkie wrażenie na słuchaczach. „Gwoździem programu” była druga część koncertu w którym podkład muzyczny odegrany na akordeonie był tłem dla kolęd w języku wilamowskim. Uczniowie naszej Zespołu Szkół i absolwenci ze Stowarzyszenia Wilamowianie ubrani w tradycyjne wilamowskie stroje byli barwną atrakcją.
Dopełnieniem występu była prezentacja multimedialna przedstawiająca zdjęcia oraz sentencje związane z życiem, przemijaniem, kruchością naszego istnienia. Można było też zobaczyć obecny stan Hospicjum w Bielsku-Białej i postępy w budowie.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tej akcji: księdzu proboszczowi Michałowi Bogucie, p.Beacie Biesik, p.Beacie Bartosz, p.Marioli Gawlik, p.Tomaszowi Stasiakowi,p.Irenie Grzybowskiej, p.Elżbiecie Danek, p.Ewie Kubik.
Szczególnie podziękowanie kierujemy w stronę GS Samopomoc Chłopska w Wilamowicach za dar w postaci poczęstunku dla dzieci pomiędzy występami.

To dzięki ludziom bezinteresownym, wielkiego serca możemy działać!
Dziękujemy gorąco wszystkim parafianom, którzy hojnie wsparli naszą akcję i oklaskiwali dzieci dodając im otuchy!To dzięki Państwu na konto Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej trafiło aż 2.180 zł.
Koordynatorki akcji w Zespole Szkół w Wilamowicach:
Paulina Tatoń-Praciak
Barbara Nawrocka