KOŁO PLASTYCZNE W ROKU SZKOLNYM 2019 / 2020

odbywa się w każdy piątek od godz. 12.55-14.35
w sali numer 14.

Serdecznie zapraszam!

Zajęcia dla klas IV, V i VI odbywają się według programu autorskiego Aliny Kajta – Bożek  pt. „Twórcze spotkania z plastyką” opracowanym wyłączne dla potrzeb koła.

Przeznaczone są dla uczniów  szczególnie uzdolnionych oraz wykazujących chęć i zapał do pracy twórczej. Zajęcia mają na celu działalność ogólnorozwojową  oraz pobudzenie i rozwijanie zdolności twórczych. Uczniowie na zajęciach mają możliwość poznania i wypróbowania wielu technik plastycznych. Ponadto  doskonalą swój warsztat w zakresie umiejętności stosowania różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych.

Poznawanie najważniejszych zagadnień dziedzin twórczości artystycznej oraz analiza dzieł sztuki pozwala dostrzec ich walory estetyczne i ekspresyjne, stymulując wyobraźnię i inwencję twórczą podopiecznych.

Podstawowe założenia pracy na kole:
1. Przygotowanie uczniów do konkursów plastycznych zgodnie z propozycjami lokalnymi i ogólnopolskimi.
2. Kolorowe witraże – tworzenie tematycznych witraży do dekoracji korytarzy szkolnych-systematycznie do pory roku.
3. Przygotowanie plakatów na zabawę z Rady Rodziców, upominków na loterię.
4. Przygotowanie prac na kiermasze świąteczne.

Cele zajęć koła plastycznego:
• rozbudowanie kreatywnej postawy ucznia wobec sztuki i jej wytworów
• tworzenie możliwości samodzielnego podejmowania działań twórczych
• rozwój wyobraźni twórczej
• umożliwienie ekspresji plastycznej
• kształtowanie kreatywnej postawy wobec otoczenia
• rozwijanie doświadczeń warsztatowych
• rozbudzanie wrażliwości na piękno
• wyrażanie swoich uczuć, nastrojów, stanów emocjonalnych środkami plastycznymi
• kształtowanie zdolności w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki
• rozwijanie i doskonalenie pracy indywidualnej i zespołowej.
Tematy do realizacji ułożone według pór roku:

Tematy do realizacji ułożone według pór roku:

JESIEŃ- wrzesień, październik, listopad

• Jesienne witraże – przedstawienie za pomocą kolorowych papierów, bibuły typowych motywów jesiennych w technice witrażu.
• Kwiaty, Motyle z pończoch, konstrukcja z drutu, montaż, układanie kompozycji na uroczystości szkolne oraz dekoracje świetlicy szkolnej.
• Postacie-wykonanie elementów do makiety o Wilamowicach: konstrukcja z drutu i butelek, papierowa masa, szycie ubrań.
• Martwa natura z owocami- malowanie olejnymi farbami na dużym formacie-praca zbiorowa.
• Dzień Nauczyciela – bukiety z liści – układanie kompozycji z wykorzystaniem materiałów dekoracyjnych.
• Patron naszej szkoły- portrety Świętego Abpa. Józefa Bilczewskiego. Wykonanie wystawy okolicznościowej.
• Dzierganie na drutach- prace dla chętnych (pantofle, szalik).
• Tkactwo artystyczne- prace manualne, kontynuacja techniki dla klas V,VI.

ZIMA – grudzień, styczeń, luty

• Anioły z gipsu- przygotowanie kiermaszu świątecznego.
• Galeria Aniołów- wykonanie kompozycji przestrzennej na witrynę wykorzystując technikę papieroplastyki (drut, gazety, materiały tekstylne). Aniołki na konstrukcji z butelek, słoiczków.
• Anioły- malowanie olejnymi farbami, wypalanie, masa solna.
• Anioły- witraże na okna.
• Róże z gipsu- prace kiermaszowe.
• Wianki, aniołki, choinki z siana- formownie ozdób z przeznaczeniem na kiermasz.

WIOSNA- marzec, kwiecień, maj

• Wiosenna łąka – technika akwarelowa na dużym formacie. Oprawa pracy techniką pas partu.
• Palma wielkanocna- igliwie, symbolika.
• Wiosenne kwiaty – wykonanie kwiatów z kolorowej krepiny- kompozycje.
• Malowanie butelek farbami olejnymi- tworzenie wazonów, lampionów. Upominki na Dzień Mamy.

LATO- czerwiec

• Wykonanie albumu najciekawszych prac plastycznych gromadzonych w ciągu roku szkolnego. „Wernisaż”- Galeria prac szkolnych – pracownia plastyczna oraz korytarz szkoły (II piętro). Wystawa dla chętnych uczniów, rodziców.
• Prace twórcze, rękodzieło wg koncepcji i zainteresowań uczniów.

GALERIA PRAC- opis technik plastycznych

Niniejsza galeria jest prezentacją fotografii prac plastycznych i pomysłów wykonywanych

przez uczniów podczas zajęć koła plastycznego. Przedstawione koncepcje dowodzą, że wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć „coś z niczego”. Z uwagi na bogaty wachlarz technik pozwolę  sobie na krótki ich opis  oraz  wykaz niezbędnych materiałów. Mam nadzieję, że umieszczone fotografie przyczynią się do lepszego zrozumienia zagadnień plastycznych, a tym samym pozwolą na udoskonalenie tworzonych prac.

Dobrej zabawy!

Ozdobne świece z wosku

Świece umilają nam atmosferę w mieszkaniu, stanowią doskonały prezent i tak naprawdę można je wykorzystać przy każdej okazji. Wszystko zależy od pomysłu i naszych możliwości. Jeśli widzimy ciekawy słoiczek np. po jogurcie, wykorzystaną świecę w ciekawym szklanym naczyniu czy jakiekolwiek ceramiczne drobiazgi, kubeczki  itp. wykorzystajmy je ponownie.

Ogarki świec, które zostają po przepalonej świecy lub te nie wykorzystane i zbędne warto zachować. Wszystko to odkładamy do naszego pudełeczka i w odpowiednim momencie przetapiamy w starym naczyniu lub puszce po konserwowych produktach.

Potrzebne materiały:

 • resztki świec lub ogarki
 • knot lub bawełniany sznurek
 • patyczek do szaszłyków lub ołówek, by przytrzymać  sznureczek nad roztopionym woskiem
 • ozdoby np. ziarenka kawy, susz egzotyczny, koraliki.

Rozgrzany wosk wlewamy do słoiczka, delikatnie wsypujemy  dekoracyjne  drobiazgi jeśli są. Można wlać odrobinę olejku zapachowego np. lawendy i czekamy aż wosk zastygnie. Świeca wykonana własnoręcznie sprawi nam ogromną przyjemność.

Walentynkowe serca

Ciekawy materiał przeznaczamy na serca, które szyjemy na maszynie. Następnie środek wypychamy włókniną i zaszywamy otwór ręcznie ściegiem na okrętkę. Kolejnym krokiem jest własne ozdobienie materiałami tekstylnymi, które posiadamy w pracowni. Ćwiczymy szycie i projektowanie wzorów użytecznych.

 

 

Malowanie farbą witrażową

Puste buteleczki i fiolki na perfumy ozdabiamy według własnych pomysłów. Delikatnie malujemy farbami witrażowymi uważając, by nie powstały zacieki. Gotowy produkt stanowi ciekawą ozdobę.

 

 

 

Anioły na sklejce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choinki

Potrzebne materiały:

 • drewniany krążek z otworem na patyk
 • dwa trójkąty z materiału zszyte i wypchane watą lub włókniną
 • ozdobne drobiazgi np. z filcu

Choinkę szyjemy maszynowo lub ręcznie, wypychamy, następnie do środka mocujemy patyk lub bambus, wkładamy go do wyciętego w drewienku otworu i uzyskujemy świąteczną ozdobę.

 

Piernikowe choinki

Przepis na  ciasto:

Składniki:

½ szklanki miodu
2 szklanki mąki pszennej
½ szklanki cukru
1 żółtko
125 g masła o temp. pokojowej
½ łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki przyprawy do pierników
1 szczypta soli

Na wstępie rozgrzać piekarnik do temp. 180 0C. Miód mocno podgrzać, a następnie dodać do mąki i wymieszać. Po przestygnięciu dodać cukier, żółtko, masło, sodę, przyprawę do pierników i szczyptę soli. Wymieszać. Zagnieść ciasto i rozwałkować na grubość 0,5 cm. Wykrawać ciasteczka o dowolnych kształtach. Pierniki układana blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 15 minut.

Dzięki specjalnej formie możemy wypiec dostojne choinki, które następnie dekorujemy lukrem
i słodkimi koralikami. Takie prace mogą wisieć na dużej choince lub być upominkiem dla bliskich.

 

Kaktusy, które nie więdną

 

 

Organizer na długopisy, kredki wykonany z metalowej puszki

Zaletą tego pojemnika jest wykorzystanie materiałów przeznaczonych do recyklingu. Czysta metalowa puszka po groszku, kukurydzy itp. świetnie nadaje się na potrzebny uczniowi przybornik. W zależności od pomysłu i kreatywności wykorzystamy: serwetkę do oklejenia, kawałki jutowej tkaniny, wstążkę, koraliki, guziki, elementy dekoracyjne. Do klejenia  tkaniny lub serwety najlepiej wykorzystać klej wikol. Drobne detale możemy przykleić na gorąco, jeśli podłoże wyschnie. Każda praca ma swój urok.

Anioł –  rzeźba przestrzenna

Materiały: pionowa konstrukcja najlepiej z jakiejkolwiek butelki, materiały tekstylne, cukier, wikol, woda, drut, sznurek, tekstylia

Rozpoczynając pracę najlepiej mieć wizję  tworzonego anioła. Wszystko zależy od materiałów, które mają nam posłużyć w wykonaniu. Na butelce mocujemy wygięte w odpowiedni sposób drutu, mocujemy głowę najlepiej  ze styropianu lub piłeczkę plastikową. Szpilkami lub mocnym wikolem doklejamy włosy. Suknie upinamy drapując materiał zamoczony w roztworze wody z cukrem lub 1:1 wikol z wodą. Kiedy praca wyschnie malujemy ją w dowolny sposób.

Technika bardzo kreatywna i polecana do pracy w grupach, ponieważ każdy z uczniów wnosi inicjatywę i wspólnie tworzymy całokształt.

Witrażowe lampiony

Materiały: słoiczek, buteleczka z soku, syropu  lub fiolka z perfum, farby witrażowe profesjonalne

Przystępując do malowania wymyślamy sobie wzór, który będziemy nanosić bezpośrednio na szkło. Zdajemy sobie sprawę, że malujemy na owalu więc wzór może się rozlewać. Należy partiami chwilowo odczekać, aż motyw wyschnie, by nie tworzyły się zacieki. Końcówkę pędzla lub patyczka – wykałaczki delikatnie moczymy w farbie. Wszelkie skazy warto natychmiast niwelować przy pomocy patyczka do uszu i zmywacza do paznokci. Warto pracować przy otwartym oknie, by nie wdychać zbytnio intensywnego zapachu farb.

Kiedy szkło zostało pomalowane według pomysłowości czekamy aż wyschnie. Następnie dajemy na spód słoiczka sól gruboziarnistą, maleńki wkład lub zapach i lampionik gotowy.

Anioł ze sklejki

Wycięty kształt anioła według zaprojektowanego szablonu wykończyliśmy na różne sposoby. Powodzeniem cieszyły się te malowane akrylami, a także wykonane przy użyciu wypalarki do drewna. Różnorodne wzory powstały dzięki  wymianie końcówek o różnych wzorach. Przed wypaleniem każdy z uczniów zaznaczył delikatnie swój szkic ołówkiem.

SMOKI

Jesteśmy kreatywni- wykorzystujemy dosłownie wszystko! Na kole postanowiliśmy wykonać częściowo  wspólnymi siłami strój naszej koleżance na happening pt. „Nawet smoki umierają”. Sporo pracy w wykonanie włożyła sama Dominika przygotowując całą maskę w domu.
Naszym celem było wykorzystać materiały dostępne, a dogodne ze względu na funkcjonalność. Owinięty na balonie  sznurek po wyschnięciu i przecięciu stał się bazą do nakrycia głowy. Wystarczyło doczepić  kartonową grzywę. Zielona bawełniana tkanina nadała lekkości całej formie. Dodatki i ogon po wymodelowaniu i spięciu kartonowych odpadów dziewczyny pomalowały szerokim pędzlem nie szczędząc  zielonej farby. Uzupełnieniem stały się masywne glany.

Strój Marysi również zrobił wrażenie. Sama zadbała o swoją kreację wykorzystując materiały pakunkowe, konstrukcję na głowę z plecionych gałęzi i drutu. Długi  ogon to pomalowana lekko folia. Kartonowe skrzydła i język ożywiły smoka, by stał się groźniejszy. W takim przebraniu dziewczyny odwiedziły przedszkolne grupy.  Zabawa była wstępem przed happeningiem, który  zakończył się bardzo pomyślnie dla  naszych modelek.

Pomysły na ozdoby świąteczne

Balonowe jajo

Potrzebujemy:

Balon, klej wikol lekko rozcieńczony z wodą, włóczkę lub sizalowy sznurek

Nadmuchany balon smarujemy w miarę dokładnie klejem rozcieńczonym z wodą. Następnie staramy się owinąć włóczką, by przykleiła się do powłoki. Widząc, że nitka jest sucha stopniowo kładziemy kolejne warstwy kleju. Gdy całość nabierze efektu gładzimy delikatnie owinięty balon i odstawiamy do wyschnięcia. Jeżeli będą  niewielkie otwory to mamy dodatkowy efekt ażurowych prześwitów.  Po  całkowitym wyschnięciu malujemy ją w dowolne wzory lub na jednolity kolor. Jajo będzie ciekawą dekoracją na Wielkanoc.

Stroiki świąteczne z igliwia

Stroik stanowi  świąteczny akcent. Tak niewiele potrzeba, by samemu móc go wykonać wykorzystując symboliczne elementy typu: bombka, świeca, gwiazdka, łańcuch, wstążka, iglaki. Ułożoną kompozycję można związać lub włożyć do gąbki florystycznej lub osłonki. Poniżej prezentujemy przykładowe prace wykonane na lekcjach.

Kreatywne anioły z masy solnej

Anioł to wyjątkowy prezent na każdą okazję. W związku ze zbliżającymi się Świętami proponujemy poniższe pomysły.

Przepis na masę:

1 szklanka soli
1 szklanka mąki
łyżka maki ziemniaczanej lub oleju
około szklanki wody

Wyrobione ciasto  ugniatamy i formujemy wymyślone przez siebie anioły. Po wypieczeniu, ostygnięciu malujemy farbami akwarelowymi lub akrylami. Na koniec warto zaimpregnować lakierem bezbarwnym.

Kapelusz śmierguśnika

Idąc naprzeciw tradycji jaką pielęgnuje nasza szkoła wykonaliśmy kapelusz. Póki co zdobi korytarz  i gabloty reprezentujące ludowy folklor. Zawsze może być wykorzystany do występów oraz regionalnych tańców wilamowskich.
Potrzebne materiały:  kolorowa bibuła, nożyczki, mocna nić najlepiej dratwa, kapelusz na który naklejamy kwiaty, klej na gorąco.

Najpierw nacinamy pasy bibuły w prążki około 4-5 milimetrów. Następnie  tak pocięty pasek rozkładamy  formując kwiat. Każdy z osobna mocno wiążemy. Potem należy równo podciąć końcówkę, by gorącym klejem lepiej przylegała do kapelusza. Kwiaty naklejamy w sąsiedztwie właściwych kolorów. Im  barwniejszy  kapelusz, tym lepiej przykuwa uwagę, bo o to chodzi w obrzędzie „Wilamowskich Śmiergustów”. Ostatecznie do kapelusza doczepiamy wstążeczki bibuły tworząc długi ogon.

Słoneczniki z kartonu

Potrzebne materiały:

– karton

– nożyczki

– krepina

– klej

Na tekturową podkładkę naklejamy brązowy krążek z kartonu.  Następnie pojedyncze płatki słonecznika oraz zwinięte pręciki z krepiny. By wzmocnić całość używamy kleju na gorąco. Gotowy kwiat formujemy delikatnie zginając  płatki palcami. Wygląda przestrzennie i bardziej okazale. Na koniec można przykleić listek, który ożywi całość motywu dekoracyjnego.

Malowane kamienie

Malowanie kamieni to idealny pomysł na każdą porę roku i tak naprawdę dla każdego. Mogą one imitować wspomnienia z wakacji, ciekawe wzory z przeznaczeniem na biżuterię oraz motywy zwierzęce. Czasem kształt kamyka może być inspiracją do stworzenia malowidła,  gdy kojarzy się z daną rzeczą. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wymycia i wysuszenia kamienia. Potem warto pomalować na biało. Najlepiej wybierać otoczaki znalezione na polnej drodze, na skalniku lub przywiezione z wakacji. Można  kamień pomalować również na czarno, najlepiej farbą akrylową lub jakąkolwiek inną kryjącą. Na jednolicie pokrytej powierzchni udaje się  położyć każdy kolor i wtedy jest on naprawdę czysty. Praca nabiera uroku, a jeśli nałożymy kolejną warstwę farby kamień w zupełności nie przypomina swojej struktury. Warto na koniec pomalować lakierem. Taka praca może być ozdobą ogrodu, parapetu oraz każdego pomieszczenia. Udanej zabawy!

Wyjście na wystawę Pana Jarosława Kacorzyka

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Realizując tematykę wystaw w galeriach oraz sztukę ludową mieliśmy okazję obejrzeć wystawę p. Jarosława Kacorzyka zorganizowaną w holu Banku Spółdzielczego w Wilamowicach. Była to znakomita okazja, by zapoznać uczniów z miejscowymi twórcami. Prace malarzy i rzeźbiarzy ze „Stowarzyszenia Rzeźbiarzy Artystów Gminy Wilamowice im. Honoraty Mynarskiej upiększają korytarze naszej szkoły i przedszkola.

Jarosław Kacorzyk to malarz, który pasjonuje się malarstwem naturalistycznym, surrealizmem wzorując się na znanych artystach oraz tworząc własne niepowtarzalne dzieła wypracowując swój własny styl. Najczęściej maluje: portrety, martwe natury, pejzaże. Naszej szkole podarował podczas uroczystych galerii prac portret patrona św. Józefa Bilczewskiego oraz martwa naturę w maską śmierguśnicką.

Prace, które mieliśmy okazję zobaczyć na wystawie stały się inspiracją dla uczniów, by stworzyć własne obrazy na szkolną galerię.

Ptaszki, kurki z siana

Zbliża się czas Wielkanocy dlatego warto zrobić ciekawy akcent. Potrzebne materiały: siano, nici w kolorze zbliżonym do siana, filc.

Najpierw modelujemy w dłoniach oczekiwany kształt z siana. Następnie delikatnie owijamy nitką tworząc zamierzoną bryłę. Kiedy głowa i tułów są gotowe zostawiamy znaczną część sianka, by utworzyć ogon. Zbędne siano strzyżemy nożyczkami. Można doczepić pojedynczo uformowane skrzydła lub inne detale. Ciekawym akcentem będzie naklejenie grzebienia, dzióbka z filcu lub ziaren grochu.

Gniazdo uwite zostało z  drobnych gałęzi wierzby.

Choinka z plastikowych łyżek lub widelców

Pomysł może już sprawdzony i znany, ale warto zrobić samemu w domu. Do wykonania potrzebne będą : plastikowe materiały, kartonowy stożek o wielkości zależnej od wysokości choinki, gorący klej, spray, jeżeli chcemy ozłocić lub posrebrzyć, nożyczki.

Na kartonowy stożek naklejamy od dołu bardzo dokładnie, blisko siebie łyżeczki lub widelce. Kolejna warstwa po skosie, by zatuszować końcówki uciętych łyżek. Tak postępujemy do czubka. Kolejne warstwy to mniejsza ilość łyżeczek. Czubek wykańczamy gwiazdą, kokardą lub  zostawiamy  nieco dłuższe końcówki plastikowego materiału. Ostatecznie możemy pomalować i dokleić koraliki czy  inne elementy. Proponuję osadzić choinkę na drewnianym krążku. Może on stanowić podstawę pod kompozycję a jednocześnie dopełnić całości pracy.

p1010926 p1010929

cam04085 cam04095

Dłoń z alginatu

Świetna zabawa aczkolwiek za pierwszym razem nie wyszło nam pomyślnie.  Alginat to proszek o pięknym zapachu i kolorze, który w połączeniu z wodą staje się masą mająca różne zastosowanie.

Zanim przystąpimy do pracy proponuje przygotować:

pojemniczek- np. butelkę plastikową lub wiaderko

miarkę,

wodę.

Dodajemy stopniowo do wody odmierzoną ilość proszku i mieszamy jednostajnie drewnianym patykiem- znany sposób z robót gipsowych. Można użyć także łyżki. Po kilku sekundach masa zmienia konsystencję, nie ma żadnych grudek i można śmiało zanurzyć dłoń w butelce z alginatem. Staramy się unieruchomić ją na kilka minut. Wówczas widzimy i czujemy jak zastyga masa w galaretowatą substancję. Wyjmujemy ostrożnie dłoń, pozostawiając tym samym formę na odlew.

Po niespełna godzinie  wlewamy do formy przygotowany  gips szpachlowy szybkoschnący lub  ceramiczny o konsystencji gęstej śmietany. Czekamy aż zastygnie i delikatnie rozciągamy alginat. Jeżeli popęka trudno. Wszystko zależy od pomysłu jaki chcemy uzyskać. Nasza dłoń wyszła jak na pierwszy raz nieźle. Po wyschnięciu gipsu Marysia pomalowała ją według swojej inwencji. Taka praca poszła na konkurs.  Czekamy na rezultat.

Pompon – SOWA

Manualną pracę z włóczki częściowo robiliśmy na lekcji, resztę na kole. Z pewnością wciąga i relaksuje. Zabawa dla ucznia w każdym wieku!
Etapy:
1.Wycięcie z  kartonu dwóch okręgów.
2.Wycięcie mniejszych okręgów  w środku koła-pierścienie.
3.Nałożenie obu i owinięcie włóczką.
4.Przecięcie włóczki na zewnętrznych brzegach pierścieni.
5.Przeciągnięcie mocnej nitki pomiędzy pierścieniami i zawiązanie jej.
6.Wyjęcie pierścieni.
7.Wyrównanie puszystej kuli.
8.Naklejenie  gorącym klejem plastikowych oczu, filcowych elementów wykończeniowych (skrzydła, uszy itp.)

Kamieniczki

Wykorzystujemy odpady:) Na ile sposobów można wykorzystać pustą butelkę? Nasze przypominają kamieniczki. Pełno wokół nas zadbanych domków ukwieconych balkonów, balustrad, parapetów. Trochę pomysłu i wyobraźni, by powstały na lekcji bardzo ciekawe prace. Mogą stanowić dekorację witryn okiennych lub upominek- według uznania.
Umytą płynem do naczyń butelkę malujemy farbą emulsyjną, akrylową lub emalią. Po wyschnięciu zdobimy: farbami, markerami, białym korektorem, lakierami do paznokci. Nakleić można wszystko począwszy od plasteliny po muszle, drobiazgi itp.

Filcowe motyle

Każdy z uczniów miał możliwość poznać technikę filcowania na mokro etapami.

 1. Formowanie skrzydełek z czesanki.
 2. Namaczanie ciepłą wodą z mydłem.
 3. Pocieranie dłońmi przy pomocy folii bąbelkowej.
 4. Płukanie zimną wodą.
 5. Suszenie filcu.
 6. Układanie kolorami i zszywanie ręcznie nitką skrzydełek motyla.
 7. Szycie ręczne: tułów z filcu wypchanego włókniną. Czułki  z druciku wykończone kulką filcową.
 8. Każdy motyl jest inny niepowtarzalny.

Ozdabiamy świece

Świetna zabawa dla każdego. W tym roku będzie to trafny upominek na Dzień Matki i nie tylko…

Potrzebne będą:

gładka świeca w dowolnym kolorze

resztki lakierów do paznokci

zimna woda

miska

Do miski z zimną wodą wlewamy delikatnym strumykiem owalnymi ruchami lakiery  po kolei w wybranych kolorach. Wcześniej wybieramy interesującą nas kolorystykę( 3-4 barwy). Do takiego roztworu wkładamy świecę  zanurzając do pewnej wysokości lub zataczając delikatny krąg. Można ostrożnie zanurzyć całą trzymając za knot. Przetestowaliśmy każdą wersję. Ozdobioną świecę podnosimy i kładziemy na podkładkę. Należy odstawić pracę na kilka godzin, by wyschła.

Dobra rada: Otwórz okno lub pracuj na świeżym powietrzu. Lakiery mają specyficzny zapach. Nie każdemu to służy! Gdy warstwa lakierów wyschnie świecę opakuj  np. w celofan lub ozdobny papier  i prezent gotowy.

Przestrzenne kwiaty z kartonu

Wycinamy cztery serca (kształt może być różny, lekko zaokrąglony w zależności od rodzaju kwiatu), następnie końcówki nakładamy na siebie i kleimy. Tak sklejone płatki naklejamy na podstawę z kartonu symetrycznie do siebie.  Kolejne warstwy to następne płatki nieco mniejsze. Znów naklejamy podobnie na zasadzie szachownicy, by płatki zachodziły lekko na siebie. Można w ten sposób robić nenufary, róże, kwiaty jabłoni. Całość ozdabiamy  np. liściem lub odcinamy widoczny kawałek podstawy kartonowej.Przy wykonaniu tej pracy należy zwrócić szczególną uwagę na estetykę wycinania i klejenia papieru.

„Kurki”- ozdoby świąteczne

Z przygotowanego szablonu kurczaka wycinamy ze skrawków materiału poszczególne elementy. Zszywamy je na maszynie ściegiem prostym. Następnie ozdabiamy tasiemką, koronką według pomysłu. Tak uszytą pracę wypełniamy włókniną. Doklejamy klejem na gorąco oczka, doszywamy ręcznie małe skrzydełka. Na spód nóżek wiążemy rafię lub sizal. W środek wbijamy patyk. Kurkę można umocować na drewienku lub w doniczce zalewając gipsem. Będzie nam przypominać Święta, a jednocześnie stanowić dekorację np. w kuchni.

CAM02343 CAM02345

Kwiaty z butelek plastikowych-recykling
Czystą butelkę obcinamy w stosowny kształt według swojej koncepcji, nacinamy płatki. W korku robimy otwór ostrymi nożyczkami, by umocować łodygę z patyka. Można klejem na ciepło nałożyć nacięte wzdłuż fragmentu plastiku pręciki. Całość najlepiej malować gęsta farbą akrylową z niewielką ilością wody. Należy zwrócić uwagę na staranność pociągnięć pędzla, gdyż efekt widoczny jest obustronnie. Kilka kwiatów można ułożyć w dowolną kompozycję. Poniżej prezentujemy bukiet w wykonaniu klasy VI a i b.

Serce z drutu i sznurka
Jak w prosty sposób zrobić ozdobny upominek tuż przed Walentynkami i nie tylko? Formujemy kształt serca z drutu (w naszym przypadku miedziany). Potrzebujemy kombinerki, by dobrze wykończyć brzeg. Następnie owijamy sznurkiem sizalowym lub dowolna włóczką całość tworząc ażurowe motywy. Każdą warstwę sznurka smarujemy klejem wikol lub bardzo gęstym krochmalem. Po wyschnięciu zostaje piękna forma w naturalnym kolorze sznurka. Gotową pracę można pomalować i dowiązać zawieszkę.

Przygotowujemy ozdoby na Święta Bożego Narodzenia
Bombka- czyli połączenie balonu i bombki.
1.Dmuchamy balon w kształt kuli i mocno wiążemy.
2.Smarujemy delikatnie gęstym krochmalem (inna wersja-klejem wikol).
2.Owijamy sznurkiem lub włóczką gęsto tworząc delikatne ażury.
3. Zostawiamy do wyschnięcia na dobę.
4. Po wyschnięciu malujemy sprejem lub posypujemy jeszcze wilgotny brokatem. Balon najlepiej wyjąć wówczas mamy piękne prześwity. Ozdabiamy kokardą i zawieszamy na choince lub karniszu.
Gipsowe odlewy „serca- świeczniki”, chociaż robimy je corocznie nigdy się nie nudzą. Po wyschnięciu gipsu malujemy farbą, następnie oklejamy decupage stosownie do okoliczności np. aniołkami, choinką. Taki świecznik ociepli nasze domowe wnętrze.
Kule „Rafaello”– płatki kosmetyczne składamy na dwie części w trójkąt i szpilkami mocujemy do styropianowej kuli. Cała wypełniona bielą stanowi piękny akcent świąteczny.

„Bezpieczna lądy, morza, powietrze i granice- żołnierz ma swoje miejsce w kronice”
Wojewódzki konkurs plastyczny pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach.
Celem konkursu było upamiętnienie 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz państwowych świat majowych: Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja. Prace miały prezentować wpływ i role Wojska Polskiego w służbie dla Ojczyzny oraz charakter wykonywanych przez nich różnorodnych zadań i misji poza granicami kraju. Wszelkie możliwe kwestie dot. patriotycznego wpływu „Żołnierzy XXI wieku” na społeczeństwo. W pracach plastycznych należało uwzględnić różnorodność pełnionej służby i zadań, takich jak: gwarancja obrony
i przeciwstawienie się agresji, udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej, udział w operacjach humanitarnych, zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków, a nade wszystko pomoc społeczeństwu.
Gratuluję Martynie Gara z klasy IV b , której praca została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. Uczestnikiem konkursu była także Natalia Kluza z klasy IV b. Wystawa jest podsumowaniem wojewódzkiego konkursu plastycznego. Można było ją oglądać do 22 maja w Galerii Sztuki w Rybniku.

Warsztaty masek śmierguśnickich
W Wilamowicach bardzo mocno pielęgnuje się zwyczaje i rodzime tradycje. Z tą myślą zorganizowaliśmy warsztaty, które poprowadziła Justyna Majerska- absolwentka tutejszej Szkoły Podstawowej. Maska papierowa to ważny akcent Śmierguśnika.
Etapy wykonania maski: na przygotowaną formę z gipsu nakładamy warstwowo podarte skrawki najzwyklejszej gazety, gładzimy klejem z mąki. Gdy mamy oczekiwaną grubość około 5-7 mm wtedy odstawiamy do suszenia. Potem już pozostaje malowanie kryjącymi farbami i lakierowanie, by wzmocnić powłokę. Nasze osiągnięcia będziemy kontynuować. Dziękujemy Justynce za tak atrakcyjne zajęcia!

Fotografie wykonała Alicja Filiacz z klasy V b w ramach koła fotograficznego

Poznajemy nową technikę – FILCUJEMY na mokro, na sucho………….

Najbliższe zajęcia koła plastycznego poświęcimy na warsztaty filcowania.
Zaczęliśmy od kuleczek, które są niezastąpione przy wszelkich wykończeniach oraz mogą być wykorzystane jako pojedynczy akcent czy zawieszka np. do breloczka, do wykończenia czapki, do wykonania bransoletki, korali, kolczyków lub broszki.

Filcowe kulki mogą być jednokolorowe lub zrobione z wymieszanych kolorów. Można zakupić wełnę czesankową w jednolitym kolorze i samodzielnie wymieszać ze sobą różne odcienie lub kupić gotową mieszankę kolorów. Zrobienie w filcowych kulkach dziurki do przewleczenia igły nie stanowi problemu.
Materiały potrzebne do filcowania na mokro:
• wełna czesankowa,
• mydło najlepiej oliwkowe
• ciepła woda,
• folia bąbelkowa
• zgrabna mała miseczka na wodę z mydłem

Filcowanie kulki krok po kroku:
Krok 1. Wsyp do miski gotowe płatki mydlane lub starte mydło i zalej gorącą wodą. Wymieszaj, aby mydło dokładnie się rozpuściło.
Krok 2. Urwij (nie ucinaj!) fragment wełny czesankowej w wybranym kolorze.
Krok 3. Potargaj wełnę w taki sposób, by straciła kształt pierwotnie urwanego pasma.
Krok 4. Oderwij dodatkowo 2 cieniutkie pasma, które posłużą później na zasłonięcie powstałych podczas filcowania szczelin.
Krok 5. „Potarganą” wełnę zanurz w gorącej wodzie z mydłem i delikatnie wyciśnij wodę – czynność powtórz kilka razy, aż wełna delikatnie się ubije.
Krok 6. Zacznij formować kulkę, co jakiś czas mocząc ją w mydlinach. Ważne, aby woda była cały czas ciepła. Kulkę możesz pocierać w dłoniach lub obtaczać na folii bąbelkowej.
Krok 7. Gdy kulka jest już twarda i dobrze sfilcowana, opłucz ją w wodzie. Tym razem temperatura wody nie jest już ważna.

Dredy z naturalnej czesanki mogą stanowić niezły decor do włosów zwłaszcza budząca się wiosną! Wybieramy ciekawy zestaw kolorystyczny. Nakładamy dachówkowo na siebie na określoną długość i nasączamy mydlinami. Potem zawinięte w bąbelki turlamy.
Wałkujemy pasmo wełny cały czas. Po krótkim czasie pasmo zacznie twardnieć i zbijać się w „dred”.

Kwiatek-broszka

Układamy wełnę tak zwaną metodą dachówkową – cienkimi pasmami czesanki zmieniając stronę układania. Na ułożoną wełnę można nałożyć cienkie pasma innych kolorów tworząc motyw kwiatka. Polewamy wełnę wodą z mydłem – delikatnie, nie ciągłym strumieniem. Przykrywamy folią, polewamy lekko wodą i naciskamy na wełnę. Woda powinna przeniknąć przez warstwy wełny. Następnie masujemy wełnę delikatnie, tak żeby pasma się nie przesuwały. Wełna powoli zaczyna się kurczyć i trzyma się kształtu. Układamy ją na folii bąbelkowej. Następuje etap rolowania. Rolujemy kilka minut obserwując proces filcowania. O dalszych poczynaniach raz następny…

Filcowa choinka – delikatne naklejanie filcowych połaci na stożek styropianowy. Wbijanie szpilką kuleczek filcowych. Mocowanie na bambusie, uzupełnienie motywami świątecznymi.

Choinka szyta ręcznie – przyszywanie koralików do tkaniny filcowej, łączenie stożków choinki ściegiem dzierganym, ozdabianie.

Ozdoby z przeznaczeniem na upominki oraz wystrój sali na

zabawę walentynkową

1. Butelki, słoiki malowane farbami witrażowymi do szkła. Wykończenie stanowi złota kreska konturowa.
2. Róże z gipsu naklejone na drewienko powleczone płótnem. Uzupełnienie stanowi ramka z patyczków do lodów.
3. Serca gipsowe odlane z foremek, amorki. Po wyschnięciu szlifowane, malowane i ozdobione serwetką oraz konturówką.
4. Ptaszki z masy solnej, które po wypieczeniu i pomalowaniu zostały oklejone serwetką na zasadzie decupage. Akcent stanowią nóżki z koralików drewnianych i rafii.
5. Styropianowe serca malowane emulsją i oklejane serwetkami. Inna wersja to obszyte ręcznie koronką. Robione zostały z myślą o dekoracji sali na zabawę walentynkową. Galeria prac:

Przygotowujemy prace na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „MIESZKAM w BESKIDACH”

Makieta pt. „Czasy pamiętające naszego Patrona…”- dekoracja okolicznościowa z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły

Makieta to architektoniczny projekt trójwymiarowy, przestrzenny, naśladująca przemyślany wzór i reprodukowany podobny kształt.
Nasza makieta składa się z opracowanych etapami prac uczniów klasa V-VI, częściowo wykonywanych w domu, częściowo w ramach koła plastycznego.
Celem owego projektu było przybliżenie przede wszystkim uczniom na podstawie „Monografii” Józefa Latosińskiego czynności wykonywanych przez ludność wilamowską. Można zobaczyć: drewnianą chatę krytą słomą wraz z obejściem, pola uprawne, snopki, sianokosy, gospodarzy wykonujących codzienną pracę, wilamowiankę w regionalnym stroju oraz kościół- ten stary (utkany na drewnianej ramie), który pozostawił ciepłe wspomnienia oraz obecny- strzelisty wzorowany na Katedrze św. Stefana w Wiedniu. Warto spojrzeć na pozostałości cegielni, która lata wstecz rozsławiała Wilamowice. Nie brak przydrożnych kapliczek, które na naszej ziemi są wyjątkowe.
Obserwując całość możemy podziwiać inwencję twórczą w zastosowaniu materiałów oraz technik plastycznych. Z uwagi na duże zainteresowanie makieta z pewnością będzie poszerzana o dalsze prace tematycznie związane z naszą miejscowością.

Kwiaty, motyle z rajstop
Zaczynamy pracę od wykonania konstrukcji z cienkiego elastycznego drutu. Następnie na każdy element naciągamy fragment rajstopy wiążąc końcówkę nitką. W momencie, gdy motyl ma uformowane owinięte skrzydła robimy środek-tułów. Do fragmentu rajstopy wkładamy piankę lub włókninę i zszywamy. Na końcu dokładamy główkę i z resztek drutu modelujemy czułka. Całość komponuje się z liśćmi lub kwiatami.

 1. Malowanie na szkle plakatówką lub temperą

Podczas malowania na szkle trzeba stale pamiętać, że właściwy obraz występuje po drugiej stronie szkła. Najpierw należy malować wszystkie szczegóły, a na samym końcu to, co  jest na najdalszym planie. Szybę należy odtłuścić (woda z mydłem, denaturat lub płyn „Ludwik”). Następnie kładziemy pod szybkę projekt wcześniej namalowany lub gotowy pejzaż- można zaznaczyć kontur. Malujemy delikatnie grubą warstwą farby plakatowej lub akrylowej. Pamiętamy o częstym myciu pędzla i mieszaniu kolorów na palecie. Technika dla każdego bardzo atrakcyjna. Malujemy nią szczególnie prace konkursowe, upominki na kiermasze szkolne.

2.  Witraże wycinane w kartonie, podklejane bibułką gładką


Wykonujemy szkice przyszłych witraży na kartonie- najlepiej czarnym. Wycinamy ostrymi nożyczkami lub nożykiem po śladzie. Następnie nakładamy od spodu bibułkę zaznaczając dodatkowo około 0,5 cm na klejenie. Bibułkę nanosimy estetycznie na karton i kleimy. Witraże mogą być akcentem kolorystycznym na wystawie przedszkolnej, szkolnej, witrynie okiennej. W naszej szkole zadomowiły się na dobre i stanowią ozdobę na każdą porę roku.

3.  Ozdoby z masy papierowej

Przepis na masę papierową

Drobne kawałki papieru toaletowego i skrawków z  niszczarki  moczymy w gorącej wodzie rozdrabniając patykiem. Po pewnym czasie odcedzamy wodę i dodajemy gęsty klej ugotowany z mąki.  Całość  wyrabiamy ręcznie jak ciasto na jednolitą masę. Jeśli to możliwe dosypujemy klej do tapet lub klej biurowy z tubki. Wyciskamy zbędną  wodę i modelujemy oczekiwane kształty lub oklejamy naczynia.

Rada:

Przedmioty wykonane z masy ulegają po wyschnięciu pewnej deformacji, kurczą się i ich powierzchnia staje się nierówna. Należy te właściwości masy uwzględnić i robić przedmioty nieco  grubsze. Gotowej masy nie można długo przechowywać (najwyżej 1-2 dni), ponieważ klej zacząłby fermentować.

4.  Kompozycje kwiatowe z jesiennych liści

Jesień to najodpowiedniejszy moment na taka pracę. Świetnie nadają się tutaj duże liście z klonu, orzecha, tulipanowca itp. Liście składamy w połowie wzdłuż łodygi i zwijamy spiralnie modelując kwiat. Etapy:

 1. Skręcanie  w rulon z delikatnym marszczeniem wokół patyczka lub grubej łodygi.
 2. Dosztukowanie kolejnych liści lub wiązanie rafią, nitką.
 3. Utworzenie kompozycji z kilku kwiatów róży. Ozdobienie materiałem dekoracyjnym, wstążką. Po wyschnięciu liście można spryskać lakierem do włosów- zabezpieczenie przed kurzem, nadanie połysku.

5. Bibułkarstwo- modelowanie krepiny

W przyrodzie istnieje wiele rodzajów kwiatów o przeróżnych barwach i kształtach.  Mając nieco fantazji i cierpliwości możemy przenieść ich piękno odpowiednio formując bibułę lub krepinę. To ona daje najwięcej możliwości poprzez rozciągliwość, marszczenie, składanie i zaginanie. Własnoręcznie wykonane kwiaty dają wiele satysfakcji.

Mieszkając w Wilamowicach  grzechem byłoby nie wykonywać kwiatów z bibuły. Tak mocno zakorzeniły się w tradycji.

Rada: Kwiaty z bibuły podobnie jak i świeże, nie mogą stać w słońcu. Szkodzi im również nad

mierna wilgoć.

Materiały:

Bibuła, krepina, klej, nożyczki, patyczki

6. Obróbka drewna

Powodzeniem cieszą się drewniane przedmioty. Bhp-ostrożne posługiwanie się ostrymi narzędziami, wypalanką.

Kredka:

Etapy:

 • Korowanie gałęzi drewnianych
 • Wykonanie ostrza
 • Malowanie farbą akrylową ostrza
 • Wypalanie wypalanką ozdobnych ornamentów

Ozdobne obrazki

Lalki z łyżki drewnianej

Gotową łyżkę  przerabiamy na lalę. Następnie wykorzystujemy swoje umiejętności, by elementy szycia, dziurkowanie, wykorzystywanie sizalu, włóczki, gałganków.

7. Ozdoby z siana

Świeże siano lekko zraszamy wodą tuż przed pracą, by nabrało elastyczności i zapachu. Następnie modelujemy wybrany wzór-bryłę . Koniecznie należy gęsto owijać siano nitką. Poszczególne elementy łączymy zazębiając na siebie fragmenty siana. Po ukończeniu detale można podkleić ciepłym silikonem. Dla uzyskania trwałości wskazane jest lakierowanie.

Materiały:

 • siano
 • nici
 • drewniane krążki w celu stabilizacji bryły (w zależności od potrzeb)

Prezentujemy rozpoczynające się ozdoby na kiermasz świąteczny- anioły, choinki.

8. Artyzm szkła

Szkło posiada swoistą świetlistość i czarujące refleksy. Z uwagi na możliwości szkolne wykorzystujemy pocięte szyby, butelki, słoiczki malując je profesjonalną farbą witrażową oraz farbkami window color. Są to farby bardzo delikatne w użyciu. Wcześniej lepiej jest zaplanować wzór-wykonać projekt i wiernie odwzorować. Farby bardzo efektownie łączą się ze sobą i tworzą  bogatą gamę odcieni. Po wykończeniu obrazka dobrze jest niedoskonałości objechać konturówką.

Jeśli prace malujemy na płasko pod szybkę kładziemy projekt witrażu. Kładąc farbę uważamy, by  nie pozostawić smug. Warto umiejętnie dostosować grubość pędzla do malowanych powierzchni.

Materiały:

Farby, pędzle, rozcieńczalnik do pędzli lub zmywacz do paznokci, waciki, szybki i wiele inwencji.

Rada:

Pędzle po malowaniu należy natychmiast wypłukać np. w zmywaczu do paznokci, ponieważ twardnieją i tracą  swoją wartość.

9.Wyroby z masy solnej

Masę solną o konsystencji ciasta formujemy w dłoniach tworząc oczekiwany wzór np. broszki, anioły, itp. Dobrze, jeśli mamy podkładkę z mąką do modelowania wałeczków i masy. Wykonane przedmioty suszymy na parapecie lub wypiekamy w umiarkowanej temperaturze w piekarniku. Brytfanna zawsze musi być posypana solą. Po wyschnięciu prac malujemy  je farbami metalicznymi, akwarelą lub plakatówką w zależności od wzoru.

Przepis na masę solną-sprawdzony, niezawodny

 • 1 szklanka maki
 • 1 szklanka soli drobnoziarnistej
 • Około 1 szklanka wody
 • Łyżka oleju spożywczego lub maki ziemniaczanej dla nadania elastyczności masie.

Rada:

Dla zabezpieczenia i trwałości gotowy wyrób można przemalować lakierem bezbarwnym.

10. Quilling

To rodzaj papieroplastyki. Technika polega na nawijaniu wąskich paseczków papieru na patyczek ( są również profesjonalne do Quilingu) tworząc spiralne wzory. Spirale możemy dowolnie deformować, pozostawić bez sklejenia luzem lub modelować w oczekiwany kształt.

Tworzymy w ten sposób elementy ozdobne do zaproszeń oraz kartek świątecznych.

Rada:

Precyzyjność klejenia, cierpliwość w zwijaniu, bo estetyka jest głównym atutem tej techniki.

11.Martwa natura -przedstawienie przedmiotów nieożywionych. Rodzaj malarstwa ukazującego kompozycję przedmiotów, na przykład kwiatów, owoców, naczyń  i dekoracyjnych tkanin (draperia).

Na kole omawiając powyższy temat uzupełniamy wiadomości teoretyczne dotyczące kompozycji- jej rodzajów. Uczniowie mają do dyspozycji rekwizyty, które samodzielnie układają tworząc kompozycję do odwzorowania.

Jedną z ulubionych technik jest malowanie węglem. Dla utrwalenia gotową pracę zabezpieczamy najzwyklejszym lakierem do włosów, by nie  odbijały się palce, a praca była efektowniejsza.

KODAK FUN SAVER Digital Camera KODAK FUN SAVER Digital Camera KODAK FUN SAVER Digital Camera

DSCN6092 DSCN6093

Witrażowe wyklejanki na witryny okienne- wiosna

DSCN6096 DSCN6097

Koło plastyczne odbywa się we wtorek od godz. 13.50-15.30 oraz w środę od godz. 13.40-14.25

w PRACOWNI PLASTYCZNEJ sala nr 14 II piętro

ZAPRASZAM!

Jeden komentarz

 1. JESTEM POD WIELKIM WRAŻENIEM WASZEJ PRACY, PASJI, ORYGINALNOŚCI. UKŁONY TAKŻE W KIERUNKU OPIEKUNA TEGO KOŁA PLASTYCZNEGO. TO MUSI BYĆ DOPIERO UTALENTOWANA, CIERPLIWA I NIEZWYKŁA OSOBA. SŁOWEM- BRAWO WY !!! POZDRAWIAM . BERNADETA LEWANDOWSKA

  B. LEWANDOWSKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*