Koło plastyczne

Zajęcia dla klas IV, V i VI odbywają się według programu autorskiego Aliny Kajta – Bożek  pt. „Twórcze spotkania z plastyką” opracowanym wyłączne dla potrzeb koła.

Przeznaczone są dla uczniów  szczególnie uzdolnionych oraz wykazujących chęć i zapał do pracy twórczej. Zajęcia mają na celu działalność ogólnorozwojową  oraz pobudzenie i rozwijanie zdolności twórczych. Uczniowie na zajęciach mają możliwość poznania i wypróbowania wielu technik plastycznych. Ponadto  doskonalą swój warsztat w zakresie umiejętności stosowania różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych.

Poznawanie najważniejszych zagadnień dziedzin twórczości artystycznej oraz analiza dzieł sztuki pozwala dostrzec ich walory estetyczne i ekspresyjne, stymulując wyobraźnię i inwencję twórczą podopiecznych.

Podstawowe założenia pracy na kole:
1. Przygotowanie uczniów do konkursów plastycznych zgodnie z propozycjami lokalnymi i ogólnopolskimi.
2. Kolorowe witraże – tworzenie tematycznych witraży do dekoracji korytarzy szkolnych-systematycznie do pory roku.
3. Przygotowanie plakatów na zabawę z Rady Rodziców, upominków na loterię.
4. Przygotowanie prac na kiermasze świąteczne.

Cele zajęć koła plastycznego:
• rozbudowanie kreatywnej postawy ucznia wobec sztuki i jej wytworów
• tworzenie możliwości samodzielnego podejmowania działań twórczych
• rozwój wyobraźni twórczej
• umożliwienie ekspresji plastycznej
• kształtowanie kreatywnej postawy wobec otoczenia
• rozwijanie doświadczeń warsztatowych
• rozbudzanie wrażliwości na piękno
• wyrażanie swoich uczuć, nastrojów, stanów emocjonalnych środkami plastycznymi
• kształtowanie zdolności w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki
• rozwijanie i doskonalenie pracy indywidualnej i zespołowej.
Tematy do realizacji ułożone według pór roku:

Tematy do realizacji ułożone według pór roku:

JESIEŃ- wrzesień, październik, listopad

• Jesienne witraże – przedstawienie za pomocą kolorowych papierów, bibuły typowych motywów jesiennych w technice witrażu.
• Kwiaty, Motyle z pończoch, konstrukcja z drutu, montaż, układanie kompozycji na uroczystości szkolne oraz dekoracje świetlicy szkolnej.
• Postacie-wykonanie elementów do makiety: konstrukcja z drutu i butelek, papierowa masa, szycie ubrań. Cel-100-lecie szkoły.
• Martwa natura z owocami- malowanie olejnymi farbami na dużym formacie-praca zbiorowa.
„Jem jabłka”- konkurs szkolny plastyczny. Stała dekoracja motywami jabłkowymi w jadalni szkolnej.
• Dzień Nauczyciela – bukiety z liści – układanie kompozycji z wykorzystaniem materiałów dekoracyjnych.
• Patron naszej szkoły- portrety Świętego Abpa. Józefa Bilczewskiego. Wykonanie wystawy okolicznościowej.
• Dzierganie na drutach- prace dla chętnych (pantofle, szalik).
• Tkactwo artystyczne- prace manualne, kontynuacja techniki dla klas V,VI.

ZIMA – grudzień, styczeń, luty

• Anioły z gipsu- przygotowanie kiermaszu świątecznego.
• Galeria Aniołów- wykonanie kompozycji przestrzennej na witrynę wykorzystując technikę papieroplastyki( drut, gazety, materiały tekstylne). Aniołki na konstrukcji z butelek, słoiczków.
• Anioły- malowanie olejnymi farbami, wypalanie, masa solna.
• Anioły- witraże na okna.
• Róże z gipsu- prace kiermaszowe.
• Wianki, aniołki, choinki z siana- formownie ozdób z przeznaczeniem na kiermasz.

WIOSNA- marzec, kwiecień, maj

• Wiosenna łąka – technika akwarelowa na dużym formacie. Oprawa pracy techniką pas partu.
• Palma wielkanocna- igliwie, symbolika.
• Wiosenne kwiaty – wykonanie kwiatka z kolorowej krepiny- kompozycje.
• Malowanie butelek farbami olejnymi- tworzenie wazonów, lampionów. Upominki na Dzień Mamy.

LATO- czerwiec

• Wykonanie albumu najciekawszych prac plastycznych gromadzonych w ciągu roku szkolnego. Galeria prac szkolnych- pracownia plastyczna. Wystawa dla chętnych uczniów, rodziców.
• Prace twórcze, rękodzieło wg koncepcji i zainteresowań uczniów.

GALERIA PRAC- opis technik plastycznych

Niniejsza galeria jest prezentacją fotografii prac plastycznych i pomysłów wykonywanych przez uczniów podczas zajęć koła plastycznego. Przedstawione koncepcje dowodzą, że wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć „coś z niczego”. Z uwagi na bogaty wachlarz technik pozwolę  sobie na krótki opis technik oraz  wykaz niezbędnych materiałów. Mam nadzieję, że umieszczone fotografie przyczynią się do lepszego zrozumienia zagadnień plastycznych, a tym samym pozwolą na udoskonalenie tworzonych prac.

Dobrej zabawy!

Ozdoby z przeznaczeniem na upominki oraz wystrój sali na zabawę walentynkową

1. Butelki, słoiki malowane farbami witrażowymi do szkła. Wykończenie stanowi złota kreska konturowa.
2. Róże z gipsu naklejone na drewienko powleczone płótnem. Uzupełnienie stanowi ramka z patyczków do lodów.
3. Serca gipsowe odlane z foremek, amorki. Po wyschnięciu szlifowane, malowane i ozdobione serwetką oraz konturówką.
4. Ptaszki z masy solnej, które po wypieczeniu i pomalowaniu zostały oklejone serwetką na zasadzie decupage. Akcent stanowią nóżki z koralików drewnianych i rafii.
5. Styropianowe serca malowane emulsją i oklejane serwetkami. Inna wersja to obszyte ręcznie koronką. Robione zostały z myślą o dekoracji sali na zabawę walentynkową. Galeria prac:

Przygotowujemy prace na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „MIESZKAM w BESKIDACH”

Makieta pt. „Czasy pamiętające naszego Patrona…”- dekoracja okolicznościowa z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły

Makieta to architektoniczny projekt trójwymiarowy, przestrzenny, naśladująca przemyślany wzór i reprodukowany podobny kształt.
Nasza makieta składa się z opracowanych etapami prac uczniów klasa V-VI, częściowo wykonywanych w domu, częściowo w ramach koła plastycznego.
Celem owego projektu było przybliżenie przede wszystkim uczniom na podstawie „Monografii” Józefa Latosińskiego czynności wykonywanych przez ludność wilamowską. Można zobaczyć: drewnianą chatę krytą słomą wraz z obejściem, pola uprawne, snopki, sianokosy, gospodarzy wykonujących codzienną pracę, wilamowiankę w regionalnym stroju oraz kościół- ten stary (utkany na drewnianej ramie), który pozostawił ciepłe wspomnienia oraz obecny- strzelisty wzorowany na Katedrze św. Stefana w Wiedniu. Warto spojrzeć na pozostałości cegielni, która lata wstecz rozsławiała Wilamowice. Nie brak przydrożnych kapliczek, które na naszej ziemi są wyjątkowe.
Obserwując całość możemy podziwiać inwencję twórczą w zastosowaniu materiałów oraz technik plastycznych. Z uwagi na duże zainteresowanie makieta z pewnością będzie poszerzana o dalsze prace tematycznie związane z naszą miejscowością.

Kwiaty, motyle z rajstop
Zaczynamy pracę od wykonania konstrukcji z cienkiego elastycznego drutu. Następnie na każdy element naciągamy fragment rajstopy wiążąc końcówkę nitką. W momencie, gdy motyl ma uformowane owinięte skrzydła robimy środek-tułów. Do fragmentu rajstopy wkładamy piankę lub włókninę i zszywamy. Na końcu dokładamy główkę i z resztek drutu modelujemy czułka. Całość komponuje się z liśćmi lub kwiatami.

 1. Malowanie na szkle plakatówką lub temperą

Podczas malowania na szkle trzeba stale pamiętać, że właściwy obraz występuje po drugiej stronie szkła. Najpierw należy malować wszystkie szczegóły, a na samym końcu to, co  jest na najdalszym planie. Szybę należy odtłuścić (woda z mydłem, denaturat lub płyn „Ludwik”). Następnie kładziemy pod szybkę projekt wcześniej namalowany lub gotowy pejzaż- można zaznaczyć kontur. Malujemy delikatnie grubą warstwą farby plakatowej lub akrylowej. Pamiętamy o częstym myciu pędzla i mieszaniu kolorów na palecie. Technika dla każdego bardzo atrakcyjna. Malujemy nią szczególnie prace konkursowe, upominki na kiermasze szkolne.

2.  Witraże wycinane w kartonie, podklejane bibułką gładką


Wykonujemy szkice przyszłych witraży na kartonie- najlepiej czarnym. Wycinamy ostrymi nożyczkami lub nożykiem po śladzie. Następnie nakładamy od spodu bibułkę zaznaczając dodatkowo około 0,5 cm na klejenie. Bibułkę nanosimy estetycznie na karton i kleimy. Witraże mogą być akcentem kolorystycznym na wystawie przedszkolnej, szkolnej, witrynie okiennej. W naszej szkole zadomowiły się na dobre i stanowią ozdobę na każdą porę roku.

3.  Ozdoby z masy papierowej

Przepis na masę papierową

Drobne kawałki papieru toaletowego i skrawków z  niszczarki  moczymy w gorącej wodzie rozdrabniając patykiem. Po pewnym czasie odcedzamy wodę i dodajemy gęsty klej ugotowany z mąki.  Całość  wyrabiamy ręcznie jak ciasto na jednolitą masę. Jeśli to możliwe dosypujemy klej do tapet lub klej biurowy z tubki. Wyciskamy zbędną  wodę i modelujemy oczekiwane kształty lub oklejamy naczynia.

Rada:

Przedmioty wykonane z masy ulegają po wyschnięciu pewnej deformacji, kurczą się i ich powierzchnia staje się nierówna. Należy te właściwości masy uwzględnić i robić przedmioty nieco  grubsze. Gotowej masy nie można długo przechowywać (najwyżej 1-2 dni), ponieważ klej zacząłby fermentować.

4.  Kompozycje kwiatowe z jesiennych liści

Jesień to najodpowiedniejszy moment na taka pracę. Świetnie nadają się tutaj duże liście z klonu, orzecha, tulipanowca itp. Liście składamy w połowie wzdłuż łodygi i zwijamy spiralnie modelując kwiat. Etapy:

 1. Skręcanie  w rulon z delikatnym marszczeniem wokół patyczka lub grubej łodygi.
 2. Dosztukowanie kolejnych liści lub wiązanie rafią, nitką.
 3. Utworzenie kompozycji z kilku kwiatów róży. Ozdobienie materiałem dekoracyjnym, wstążką. Po wyschnięciu liście można spryskać lakierem do włosów- zabezpieczenie przed kurzem, nadanie połysku.

5. Bibułkarstwo- modelowanie krepiny

W przyrodzie istnieje wiele rodzajów kwiatów o przeróżnych barwach i kształtach.  Mając nieco fantazji i cierpliwości możemy przenieść ich piękno odpowiednio formując bibułę lub krepinę. To ona daje najwięcej możliwości poprzez rozciągliwość, marszczenie, składanie i zaginanie. Własnoręcznie wykonane kwiaty dają wiele satysfakcji.

Mieszkając w Wilamowicach  grzechem byłoby nie wykonywać kwiatów z bibuły. Tak mocno zakorzeniły się w tradycji.

Rada: Kwiaty z bibuły podobnie jak i świeże, nie mogą stać w słońcu. Szkodzi im również nad

mierna wilgoć.

Materiały:

Bibuła, krepina, klej, nożyczki, patyczki

6. Obróbka drewna

Powodzeniem cieszą się drewniane przedmioty. Bhp-ostrożne posługiwanie się ostrymi narzędziami, wypalanką.

Kredka:

Etapy:

 • Korowanie gałęzi drewnianych
 • Wykonanie ostrza
 • Malowanie farbą akrylową ostrza
 • Wypalanie wypalanką ozdobnych ornamentów

Ozdobne obrazki

Lalki z łyżki drewnianej

Gotową łyżkę  przerabiamy na lalę. Następnie wykorzystujemy swoje umiejętności, by elementy szycia, dziurkowanie, wykorzystywanie sizalu, włóczki, gałganków.

7. Ozdoby z siana

Świeże siano lekko zraszamy wodą tuż przed pracą, by nabrało elastyczności i zapachu. Następnie modelujemy wybrany wzór-bryłę . Koniecznie należy gęsto owijać siano nitką. Poszczególne elementy łączymy zazębiając na siebie fragmenty siana. Po ukończeniu detale można podkleić ciepłym silikonem. Dla uzyskania trwałości wskazane jest lakierowanie.

Materiały:

 • siano
 • nici
 • drewniane krążki w celu stabilizacji bryły (w zależności od potrzeb)

Prezentujemy rozpoczynające się ozdoby na kiermasz świąteczny- anioły, choinki.

 

 

8. Artyzm szkła

Szkło posiada swoistą świetlistość i czarujące refleksy. Z uwagi na możliwości szkolne wykorzystujemy pocięte szyby, butelki, słoiczki malując je profesjonalną farbą witrażową oraz farbkami window color. Są to farby bardzo delikatne w użyciu. Wcześniej lepiej jest zaplanować wzór-wykonać projekt i wiernie odwzorować. Farby bardzo efektownie łączą się ze sobą i tworzą  bogatą gamę odcieni. Po wykończeniu obrazka dobrze jest niedoskonałości objechać konturówką.

Jeśli prace malujemy na płasko pod szybkę kładziemy projekt witrażu. Kładąc farbę uważamy, by  nie pozostawić smug. Warto umiejętnie dostosować grubość pędzla do malowanych powierzchni.

Materiały:

Farby, pędzle, rozcieńczalnik do pędzli lub zmywacz do paznokci, waciki, szybki i wiele inwencji.

Rada:

Pędzle po malowaniu należy natychmiast wypłukać np. w zmywaczu do paznokci, ponieważ twardnieją i tracą  swoją wartość.

9.Wyroby z masy solnej

Masę solną o konsystencji ciasta formujemy w dłoniach tworząc oczekiwany wzór np. broszki, anioły, itp. Dobrze, jeśli mamy podkładkę z mąką do modelowania wałeczków i masy. Wykonane przedmioty suszymy na parapecie lub wypiekamy w umiarkowanej temperaturze w piekarniku. Brytfanna zawsze musi być posypana solą. Po wyschnięciu prac malujemy  je farbami metalicznymi, akwarelą lub plakatówką w zależności od wzoru.

Przepis na masę solną-sprawdzony, niezawodny

 • 1 szklanka maki
 • 1 szklanka soli drobnoziarnistej
 • Około 1 szklanka wody
 • Łyżka oleju spożywczego lub maki ziemniaczanej dla nadania elastyczności masie.

Rada:

Dla zabezpieczenia i trwałości gotowy wyrób można przemalować lakierem bezbarwnym.

10. Quilling

To rodzaj papieroplastyki. Technika polega na nawijaniu wąskich paseczków papieru na patyczek ( są również profesjonalne do Quilingu) tworząc spiralne wzory. Spirale możemy dowolnie deformować, pozostawić bez sklejenia luzem lub modelować w oczekiwany kształt.

Tworzymy w ten sposób elementy ozdobne do zaproszeń oraz kartek świątecznych.

Rada:

Precyzyjność klejenia, cierpliwość w zwijaniu, bo estetyka jest głównym atutem tej techniki.

11.Martwa natura -przedstawienie przedmiotów nieożywionych. Rodzaj malarstwa ukazującego kompozycję przedmiotów, na przykład kwiatów, owoców, naczyń  i dekoracyjnych tkanin (draperia).

Na kole omawiając powyższy temat uzupełniamy wiadomości teoretyczne dotyczące kompozycji- jej rodzajów. Uczniowie mają do dyspozycji rekwizyty, które samodzielnie układają tworząc kompozycję do odwzorowania.

Jedną z ulubionych technik jest malowanie węglem. Dla utrwalenia gotową pracę zabezpieczamy najzwyklejszym lakierem do włosów, by nie  odbijały się palce, a praca była efektowniejsza.

KODAK FUN SAVER Digital Camera KODAK FUN SAVER Digital Camera KODAK FUN SAVER Digital Camera

DSCN6092 DSCN6093

Witrażowe wyklejanki na witryny okienne- wiosna

DSCN6096 DSCN6097

Koło plastyczne odbywa się we wtorek od godz. 13.50-15.30 oraz w środę od godz. 13.40-14.25

w PRACOWNI PLASTYCZNEJ sala nr 14 II piętro

ZAPRASZAM!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>