Koło plastyczne

Zajęcia dla klas IV, V i VI odbywają się według programu autorskiego Aliny Kajta-Bożek  pt. „Twórcze spotkania z plastyką” opracowanym wyłączne dla potrzeb koła.

Przeznaczone są dla uczniów  szczególnie uzdolnionych oraz wykazujących chęć i zapał do pracy twórczej. Zajęcia mają na celu działalność ogólnorozwojową  oraz pobudzenie i rozwijanie zdolności twórczych. Uczniowie na zajęciach mają możliwość poznania i wypróbowania wielu technik plastycznych. Ponadto  doskonalą swój warsztat w zakresie umiejętności stosowania różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych.

Poznawanie najważniejszych zagadnień dziedzin twórczości artystycznej oraz analiza dzieł sztuki pozwala dostrzec ich walory estetyczne i ekspresyjne, stymulując wyobraźnię i inwencję twórczą podopiecznych.

Podstawowe założenia pracy na kole:

 1. Prace na konkursy plastyczne – z wykorzystaniem technik malarskich, zgodnie z propozycjami konkursowymi międzyszkolnymi i ogólnopolskimi.
 2. Kolorowe witraże – tworzenie tematycznych witraży do dekoracji korytarzy szkolnych-systematycznie do pory roku.
 3. Przygotowanie kartek świątecznych i okolicznościowych oraz plakatów– wg potrzeb /Dzień Nauczyciela, Boże Narodzenie, Zabawa z Rady Rodziców/
 4. Przygotowanie prac na kiermasze świąteczne ( Boże Narodzenie, Wielkanoc).

Cele zajęć koła plastycznego:

 • rozbudowanie kreatywnej postawy ucznia wobec sztuki i jej wytworów
 • tworzenie możliwości samodzielnego podejmowania działań twórczych
 • rozwój wyobraźni twórczej
 • umożliwienie ekspresji plastycznej
 • kształtowanie kreatywnej postawy wobec otoczenia
 • rozwijanie doświadczeń warsztatowych
 • rozbudzanie wrażliwości na piękno
 • wyrażanie swoich uczuć, nastrojów, stanów emocjonalnych środkami plastycznymi
 • kształtowanie zdolności w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki
 • rozwijanie i doskonalenie pracy indywidualnej i zespołowej.

Plan pracy  na zajęcia koła plastycznego w roku szkolnym 2012/2013 dla uczniów klas IV-VI

Tematy do realizacji ułożone według pór roku:

JESIEŃ

 • „Jesienne witraże” – przedstawienie za pomocą kolorowych papierów, bibuły typowych motywów jesiennych w technice witrażu.
 • Kredki z drewna- upominki dla pierwszoklasistów na „Pasowanie”.
 • Dzień Nauczyciela – bukiety z liści – układanie kompozycji z wykorzystaniem materiałów dekoracyjnych. Wykonanie zaproszeń dla gości emerytowanych technika Quillingu.
 • „Patron naszej szkoły”- portrety J. Bilczewskiego. Wykonanie wystawy okolicznościowej. Księga naszego patrona- życiorys, prace plastyczne.
 • Jesienny pejzaż” – na podstawie instrukcji „krok po kroku” wykonanie pracy w   technice lawowania oraz wypalania wypalanką przedstawiającej wybrany krajobraz jesienny. Wykorzystanie sztalugi.
 • „Sowa” -makrama ze sznurka. Tkactwo artystyczne.
 • Wypalanie na desce- prace konkursowe, ćwiczenie kresek, linii, perspektywa.

ZIMA

 • Anioły z siana, z masy solnej, z gipsu- przygotowanie kiermaszu świątecznego.
 • „Galeria Aniołów”- wykonanie kompozycji przestrzennej na witrynę wykorzystując różnorodne materiały tekstylne i papiernicze.
 • „Mroźny, zimowy poranek” – praca malarska z użyciem chłodnej gamy barw, -malarstwo pejzażowe, ćwiczenia z perspektywy.
 • „Pani Zima”– wykonanie postaci techniką papieroplastyki( drut, gazety).

 

WIOSNA

 • „Wiosenna łąka” – technika akwarelowa na dużym formacie. Oprawa pracy techniką pas partu.
 • „Park wiosną”– szkice w plenerze.
 • „Wiosenne kwiaty” – wykonanie kwiatka z kolorowego filcu, prace przestrzenne.
 • „Kwiaty nie tylko na łące”- motywy dekoracyjne na tekturowych talerzach, szkle – malowanie plakatówką, akrylami.
 • Malowanie butelek farbami olejnymi- tworzenie wazonów, lampionów.

LATO

 • „Radości i smutki stracha polnego” – malowanie pastelami, dobór kolorystyki do nastroju i charakteru pracy. Wystawa prac  w szkolnej galerii.
 • „Czekamy na lato” – wyklejanka plasteliną z uzyskaniem różnych faktur.
 • Zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do „GALERII STRACHÓW POLNYCH” w Rudzicy z możliwością malowania w plenerze. Poznanie twórczości Floriana Kohuta.
 • Zorganizowanie wyjazdu na Korowód Strachów Polnych –maj 2013.

GALERIA PRAC- opis technik plastycznych

Niniejsza galeria jest prezentacją fotografii prac plastycznych i pomysłów wykonywanych przez uczniów podczas zajęć koła plastycznego. Przedstawione koncepcje dowodzą, że wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć „coś z niczego”. Z uwagi na bogaty wachlarz technik pozwolę  sobie na krótki opis technik oraz  wykaz niezbędnych materiałów. Mam nadzieję, że umieszczone fotografie przyczynią się do lepszego zrozumienia zagadnień plastycznych, a tym samym pozwolą na udoskonalenie tworzonych prac.

Dobrej zabawy!

 1. Malowanie na szkle plakatówką lub temperą

Podczas malowania na szkle trzeba stale pamiętać, że właściwy obraz występuje po drugiej stronie szkła. Najpierw należy malować wszystkie szczegóły, a na samym końcu to, co  jest na najdalszym planie. Szybę należy odtłuścić (woda z mydłem, denaturat lub płyn „Ludwik”). Następnie kładziemy pod szybkę projekt wcześniej namalowany lub gotowy pejzaż- można zaznaczyć kontur. Malujemy delikatnie grubą warstwą farby plakatowej lub akrylowej. Pamiętamy o częstym myciu pędzla i mieszaniu kolorów na palecie. Technika dla każdego bardzo atrakcyjna. Malujemy nią szczególnie prace konkursowe, upominki na kiermasze szkolne.

2.  Witraże wycinane w kartonie, podklejane bibułką gładką


Wykonujemy szkice przyszłych witraży na kartonie- najlepiej czarnym. Wycinamy ostrymi nożyczkami lub nożykiem po śladzie. Następnie nakładamy od spodu bibułkę zaznaczając dodatkowo około 0,5 cm na klejenie. Bibułkę nanosimy estetycznie na karton i kleimy. Witraże mogą być akcentem kolorystycznym na wystawie przedszkolnej, szkolnej, witrynie okiennej. W naszej szkole zadomowiły się na dobre i stanowią ozdobę na każdą porę roku.

3.  Ozdoby z masy papierowej

Przepis na masę papierową

Drobne kawałki papieru toaletowego i skrawków z  niszczarki  moczymy w gorącej wodzie rozdrabniając patykiem. Po pewnym czasie odcedzamy wodę i dodajemy gęsty klej ugotowany z mąki.  Całość  wyrabiamy ręcznie jak ciasto na jednolitą masę. Jeśli to możliwe dosypujemy klej do tapet lub klej biurowy z tubki. Wyciskamy zbędną  wodę i modelujemy oczekiwane kształty lub oklejamy naczynia.

Rada:

Przedmioty wykonane z masy ulegają po wyschnięciu pewnej deformacji, kurczą się i ich powierzchnia staje się nierówna. Należy te właściwości masy uwzględnić i robić przedmioty nieco  grubsze. Gotowej masy nie można długo przechowywać (najwyżej 1-2 dni), ponieważ klej zacząłby fermentować.

4.  Kompozycje kwiatowe z jesiennych liści

Jesień to najodpowiedniejszy moment na taka pracę. Świetnie nadają się tutaj duże liście z klonu, orzecha, tulipanowca itp. Liście składamy w połowie wzdłuż łodygi i zwijamy spiralnie modelując kwiat. Etapy:

 1. Skręcanie  w rulon z delikatnym marszczeniem wokół patyczka lub grubej łodygi.
 2. Dosztukowanie kolejnych liści lub wiązanie rafią, nitką.
 3. Utworzenie kompozycji z kilku kwiatów róży. Ozdobienie materiałem dekoracyjnym, wstążką. Po wyschnięciu liście można spryskać lakierem do włosów- zabezpieczenie przed kurzem, nadanie połysku.

5. Bibułkarstwo- modelowanie krepiny

W przyrodzie istnieje wiele rodzajów kwiatów o przeróżnych barwach i kształtach.  Mając nieco fantazji i cierpliwości możemy przenieść ich piękno odpowiednio formując bibułę lub krepinę. To ona daje najwięcej możliwości poprzez rozciągliwość, marszczenie, składanie i zaginanie. Własnoręcznie wykonane kwiaty dają wiele satysfakcji.

Mieszkając w Wilamowicach  grzechem byłoby nie wykonywać kwiatów z bibuły. Tak mocno zakorzeniły się w tradycji.

Rada: Kwiaty z bibuły podobnie jak i świeże, nie mogą stać w słońcu. Szkodzi im również nad

mierna wilgoć.

Materiały:

Bibuła, krepina, klej, nożyczki, patyczki

6. Obróbka drewna

Powodzeniem cieszą się drewniane przedmioty. Bhp-ostrożne posługiwanie się ostrymi narzędziami, wypalanką.

Kredka:

Etapy:

 • Korowanie gałęzi drewnianych
 • Wykonanie ostrza
 • Malowanie farbą akrylową ostrza
 • Wypalanie wypalanką ozdobnych ornamentów

Ozdobne obrazki

Lalki z łyżki drewnianej

Gotową łyżkę  przerabiamy na lalę. Następnie wykorzystujemy swoje umiejętności, by elementy szycia, dziurkowanie, wykorzystywanie sizalu, włóczki, gałganków.

7. Ozdoby z siana

Świeże siano lekko zraszamy wodą tuż przed pracą, by nabrało elastyczności i zapachu. Następnie modelujemy wybrany wzór-bryłę . Koniecznie należy gęsto owijać siano nitką. Poszczególne elementy łączymy zazębiając na siebie fragmenty siana. Po ukończeniu detale można podkleić ciepłym silikonem. Dla uzyskania trwałości wskazane jest lakierowanie.

Materiały:

 • siano
 • nici
 • drewniane krążki w celu stabilizacji bryły (w zależności od potrzeb)

Prezentujemy rozpoczynające się ozdoby na kiermasz świąteczny- anioły, choinki.

 

 

8. Artyzm szkła

Szkło posiada swoistą świetlistość i czarujące refleksy. Z uwagi na możliwości szkolne wykorzystujemy pocięte szyby, butelki, słoiczki malując je profesjonalną farbą witrażową oraz farbkami window color. Są to farby bardzo delikatne w użyciu. Wcześniej lepiej jest zaplanować wzór-wykonać projekt i wiernie odwzorować. Farby bardzo efektownie łączą się ze sobą i tworzą  bogatą gamę odcieni. Po wykończeniu obrazka dobrze jest niedoskonałości objechać konturówką.

Jeśli prace malujemy na płasko pod szybkę kładziemy projekt witrażu. Kładąc farbę uważamy, by  nie pozostawić smug. Warto umiejętnie dostosować grubość pędzla do malowanych powierzchni.

Materiały:

Farby, pędzle, rozcieńczalnik do pędzli lub zmywacz do paznokci, waciki, szybki i wiele inwencji.

Rada:

Pędzle po malowaniu należy natychmiast wypłukać np. w zmywaczu do paznokci, ponieważ twardnieją i tracą  swoją wartość.

9.Wyroby z masy solnej

Masę solną o konsystencji ciasta formujemy w dłoniach tworząc oczekiwany wzór np. broszki, anioły, itp. Dobrze, jeśli mamy podkładkę z mąką do modelowania wałeczków i masy. Wykonane przedmioty suszymy na parapecie lub wypiekamy w umiarkowanej temperaturze w piekarniku. Brytfanna zawsze musi być posypana solą. Po wyschnięciu prac malujemy  je farbami metalicznymi, akwarelą lub plakatówką w zależności od wzoru.

Przepis na masę solną-sprawdzony, niezawodny

 • 1 szklanka maki
 • 1 szklanka soli drobnoziarnistej
 • Około 1 szklanka wody
 • Łyżka oleju spożywczego lub maki ziemniaczanej dla nadania elastyczności masie.

Rada:

Dla zabezpieczenia i trwałości gotowy wyrób można przemalować lakierem bezbarwnym.

10. Quilling

To rodzaj papieroplastyki. Technika polega na nawijaniu wąskich paseczków papieru na patyczek ( są również profesjonalne do Quilingu) tworząc spiralne wzory. Spirale możemy dowolnie deformować, pozostawić bez sklejenia luzem lub modelować w oczekiwany kształt.

Tworzymy w ten sposób elementy ozdobne do zaproszeń oraz kartek świątecznych.

Rada:

Precyzyjność klejenia, cierpliwość w zwijaniu, bo estetyka jest głównym atutem tej techniki.

11.Martwa natura -przedstawienie przedmiotów nieożywionych. Rodzaj malarstwa ukazującego kompozycję przedmiotów, na przykład kwiatów, owoców, naczyń  i dekoracyjnych tkanin (draperia).

Na kole omawiając powyższy temat uzupełniamy wiadomości teoretyczne dotyczące kompozycji- jej rodzajów. Uczniowie mają do dyspozycji rekwizyty, które samodzielnie układają tworząc kompozycję do odwzorowania.

Jedną z ulubionych technik jest malowanie węglem. Dla utrwalenia gotową pracę zabezpieczamy najzwyklejszym lakierem do włosów, by nie  odbijały się palce, a praca była efektowniejsza.

KODAK FUN SAVER Digital Camera KODAK FUN SAVER Digital Camera KODAK FUN SAVER Digital Camera

DSCN6092 DSCN6093

Witrażowe wyklejanki na witryny okienne- wiosna

DSCN6096 DSCN6097

Koło plastyczne odbywa się w piątek od godziny 12.35-14.35

w PRACOWNI PLASTYCZNEJ sala nr 14 II piętro

ZAPRASZAM!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>